Ogłoszenie

UWAGA! Dzisiaj tzn. 2014.10.10 zostaje otwarte nowe forum "Sprawy Polskie".

#19 2014-12-02 15:04:28

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Rosja mocarstwem energetycznym i potęgą wojskową

http://polish.ruvr.ru/2014_12_02/Rosja- … wego-9789/


Rosja rezygnuje z Gazociągu Południowego

Na foto: Rumen Ovcharov
http://cdn.ruvr.ru/2014/12/02/1495945244/9AP0512170317.jpg
Foto: AP/Vincent Yu

Władimir Putin 1 grudnia oznajmił w Turcji, że Rosja w obecnych warunkach nie może kontynuować realizacji projektu Gazociąg Południowy, w tym z powodu niekonstruktywnego stanowiska UE.

Z pewnym optymizmem potraktował sytuację deputowany do bułgarskiego parlamentu Janaki Stoilov. Pomimo że jego komentarz zawiera więcej pytań, niż odpowiedzi, ma on nadzieję, że wyjście zostanie znalezione.

Ważne jest zrozumieć to ostrzeżenie ze strony Rosji oraz czy będą warianty? Być może jeszcze zdążymy porozumieć się z Komisją Europejską? Czy to już ostateczne stanowisko Moskwy? Z mojego punktu widzenia, ważne jest to, jak będzie się zachowywał rząd. Aczkolwiek i tak wiadomo, że sytuacja jest trudna.

W odróżnieniu od parlamentarzysty, były minister energetyki Bułgarii Rumen Ovcharov uważa, że Bułgaria straciła szansę i Moskwa „nie uwierzy łzom”. Zamiast powitać Gazociąg Południowy musimy go pożegnać. Zdaniem bułgarskiego specjalisty jest tym bardziej przykro, ponieważ w obronie projektu zdecydowanie występują Włochy, Austria, Serbia i Węgry.

Jest to koniec. Urodziny Gazociągu Południowego będziemy obchodzić na jego pogrzebie. Obecnie w Bułgarii formułuje się szereg teorii, że są to manipulacje ze strony rosyjskiej. Raczej nie. Podobne rozmowy w 1998 roku prowadzono wokół budowy Gazociągu Błękitnego. Bułgaria nie wierzyła, że zostanie ominięta. Tymczasem gaz popłynął do Turcji, a Bułgaria nie miała żadnych zysków z tranzytu.

Nie sądzę, że Rosja coś straci na przerwaniu budowy. Natomiast Bułgaria będzie miała do czynienia z trudnościami. Na początku projektu udało nam się przekonać Rosję, że jesteśmy niezawodnymi partnerami. Wyszła nam na spotkanie i zgodziła się na umieszczenie rur na dnie morza, pomimo że to trzykrotnie zwiększało koszty projektu. Wówczas zależało jej na zapewnieniu partnera w Europie Południowej, ponieważ Turcja pozycjonowała się w charakterze amerykańskiego satelity. Obecnie sytuacja się zmieniła i Turcja znacznie się uniezależniła od waszyngtońskiego dyktatu. Priorytety zmieniły kierunek.

Bułgaria miała możliwość zapewnienia sobie niezależności energetycznej, realizując trzy gigantyczne projekty: Burgas-Aleksandrupolis, Gazociąg Południowy i Belene. Niestety straciliśmy swoją szansę, a alternatyw obecnie praktycznie nie ma. Przywódcy państwa zachowali się nieadekwatnie i niemądrze. Bułgaria niestety jest przegraną stroną.

Offline

 

#20 2014-12-02 15:07:17

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Rosja mocarstwem energetycznym i potęgą wojskową

http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_02/S … acje-8199/

Skutki rezygnacji FR z Gazociągu Południowego mają oszacować ci, którzy uniemożliwili jego realizację

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/02/1495947270/9RIAN_02430364.HR.jpg
Foto: RIA Novosti/Kirił Kallinikow

MSZ Rosji zwróciło uwagę na niektóre paniczne komentarze szeregu zachodnich partnerów w związku z decyzją Rosji w sprawie Gazociągu Południowego, lecz proponuje kierować wszystkie zmartwienia w związku z tym do tych, którzy ze strony europejskiej mieli uczestniczyć w tym projekcie, a nie do Rosji.

Na briefingu w Moskwie rzecznik resortu Aleksander Łukaszewicz oznajmił, że wczoraj Władimir Putin bardzo konkretnie przedstawił stanowisko w sprawie Gazociągu Południowego i żadnych podwójnych myśli i wariantów być nie może.

Dyplomata podkreślił, że skutki rezygnacji Rosji z realizacji projektu powinni oszacować ci, którzy przeszkodzili w jego realizacji.

Offline

 

#21 2014-12-02 15:16:57

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Rosja mocarstwem energetycznym i potęgą wojskową

http://polish.ruvr.ru/2014_11_30/Nowy-r … owej-4996/

Nowy rosyjski system wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej

http://cdn.ruvr.ru/2014/11/30/1496129748/9RIAN_02272784.HR.ru.jpg
© Foto: RIA Novosti

Nowy reakcyjny system wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej kalibru 220 mm przeznaczony dla armii Federacji Rosyjskiej z powodzeniem przeszedł testy państwowe.

Oficjalnej nazwy system na razie nie ma. Nazwa została już wymyślona, ale jest utrzymywana w sekrecie. Według ocen ekspertów, nowy system wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej będzie dysponować podwyższoną mocą ognia w porównaniu do niedawno wprowadzonego na stan w rosyjskiej armii Tornado-G o kalibrze 122 mm. Jeszcze w okresie radzieckim na stan armii wzięto system wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Grad o kalibrze 122 mm, Huragan i Smiercz o kalibrze 300 mm. Jeśli zasięg strzału taktycznego systemu Grad wynosi 20 km, to Huragan strzela na 35, a Smiercz na 70 km. Zgodnie z nowym formatem rosyjskiej armii postanowiono stworzyć nowe systemy Tornado, opowiada redaktor naczelny pisma „Arsenał Otieczestwa" Wiktor Murachowskij:

Tornado-G jest następcą Gradu, a Tornado-S – Smiercza. W określonym momencie wojenne dowodzenie obliczyło, że kaliber 220 jest nieaktualny. Tornado-G przyjęto na stan uzbrojenia, produkowany jest on seryjnie. Testy Tornado-S kończą się, w najbliższym czasie wpłynie on na stan uzbrojenia. Zasięg strzału tych nowych systemów jest znacznie większy. Tornado-G to 40 km z możliwością dalszego zwiększenia, a Tornado-S może strzelać nawet na odległość 120 km i dalej.

Niedawno dowództwo zdecydowało, że należy mieć nowy system o kalibrze 220 mm w ramach rozwoju systemu Huragan. Właśnie przeszedł on testy państwowe i szykowany jest do wzięcia na stan armii. Zasięg strzału może wynosić, według niektórych ocen, 70 km. Zdaniem ekspertów, rola systemu wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej we współczesnych i nadchodzących wojnach będzie rosnąć, ponieważ zasięg strzału wyrzutni rakietowej wyraźnie przewyższa możliwości artylerii polowej. Pod względem produkcji ognia – liczby wyrzuconego do celu metalu i materiału wybuchowego w jednostce czasowej – system wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej również wyraźnie dominuje nad tradycyjną artylerią. Wprawdzie konwencjonalna artyleria ma przewagę w postaci niższych kosztów pocisków i dość wysokiej precyzji w porównaniu z wieloprowadnicową wyrzutnią rakietową. U korygowanych, w tym z pomocą nawigacji satelitarnej pocisków artylerii konwencjonalnej i wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej precyzja jest taka sama. Popyt na system wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej – silną broń, mogącą zapewnić rażenie całych terytoriów przy pomocy jednej salwy, rośnie. Rośnie także liczba państw, które produkują lub próbują produkować system wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej. Dziś jest ich około 60. Na pierwszy rzut oka, takie systemy wydają się proste i tanie, ale to nie do końca tak, zauważa Wiktor Murachowskij:

Główna dola na rynku w tej chwili przypada na rosyjskie systemy wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej. Rosja najwyraźniej zachowa ten udział na rynku, a nawet zwiększy w związku z pojawieniem się nowego pokolenia takich systemów. Amerykanie zajmują się swoim systemem MLRS. W ostatnim czasie Chiny aktywnie rozwijają ten kierunek, przenikając na rynki państw trzecich. Dużymi producentami wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej są Brazylia, Izrael, własne systemu produkuje także Turcja.

Na świecie na pewno nie mniej niż automat Kałasznikowa znany jest system Grad. ZSRR i Rosja dostarczają go do ponad 40 państw. Tak samo, jak słynny AK, Grad nie raz próbowano kopiować i produkować w Europie Wschodniej, Afryce i Azji, jednak Rosja na tym rynku ma najsilniejszą pozycję. Niedawno pojawiła się informacja, że spółka Spław, jedyne w Rosji przedsiębiorstwo opracowujące systemy wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej, podpisała kontrakt i będzie organizować wspólną produkcję pocisków reaktywnych do systemów Smiercz w Indiach.

Offline

 

#22 2014-12-13 18:36:05

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Rosja mocarstwem energetycznym i potęgą wojskową

http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_13/R … aniu-8487/

Rosja wniosła w doktrynę wojenną punkt o niejądrowym powstrzymywaniu

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/13/1498772607/2009px-Flag_of_the_Ministry_of_Defence_of_the_Russian_Federation.svg.png
© Foto: ru.wikipedia.org/F l a n k e r/cc-by-sa 3.0

W zaktualizowaną wersję doktryny wojennej Rosji wniesiono punkt o niejądrowym powstrzymywaniu – poinformowało źródło, które uczestniczyło w opracowywaniu dokumentu.

Zgodnie z jego słowami, broń jądrowa obecnie nie może być absolutnym narzędziem powstrzymywania. Nowe zagrożenia o charakterze militarnym, na przykład wojna hybrydowa, wymagają reakcji i system niejądrowego powstrzymywania jest jednym z takich narzędzi.

Pojęcie „niejądrowe powstrzymywanie” opisano w artykule 8 doktryny wojennej. Podano pełną listę politycznych, dyplomatycznych i wojenno-technicznych środków nakierowanych na niedopuszczenie do agresji przeciwko Rosji.

We wrześniu Władimir Putin polecił zaktualizowanie rosyjskiej doktryny wojennej do końca roku.http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_13/F … typu-4463/

Flota wojskowa FR otrzyma 15 fregat nowego typu

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/12/1498754725/9RIAN_02542832.HR.ru.jpg
© Photo: RIA Novosti/Nikolai Shestakov

Rosyjska marynarka wojenna ma w najbliższym czasie otrzymać 15 fregat najnowszych typów.

Okręty te będą stanowić podstawę Zgrupowania Arktycznego marynarki wojennej – poinformował w piątek dziennikarzy główny dowódca rosyjskiej floty, admirał Wiktor Czyrkow. Zaznaczył on również, że na każdym nowym okręcie zostaną zainstalowane supernowoczesne systemy uzbrojenia.

W piątek w Petersburgu w zakładzie Stocznia Północna odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowej fregaty dalekiej strefy morskiej „Admirał Kasatonow”.http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_13/N … skwy-9875/

Najnowszy system S-500 zostanie połączony z systemem antyrakietowym Moskwy

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/12/1498754791/9RIAN_02470969.HR.ru.jpg
© Photo: RIA Novosti/Pavel Lisitsyn

Najnowszy system przeciwlotniczy S-500 zostanie w przyszłości połączony z systemem obrony przeciwrakietowej A-135, który chroni Moskwę i część centralnego regionu Rosji. Rozpoczęcie eksploatacji systemu przeciwlotniczego najnowszej generacji planowane jest na 2017 rok.

S-500 zaliczany jest do nowej generacji systemów rakiet przeciwlotniczych „ziemia-powietrze”. Jest to uniwersalny zestaw dalekiego zasięgu i dużej wysokości przechwytywania ze zwiększonym potencjałem obrony przeciwrakietowej, będący w stanie przechwytywać rakiety balistyczne. Przyszłościowy system przeciwlotniczy zdolny jest do uderzania nie tylko w cele balistyczne, ale i aerodynamiczne (samoloty, śmigłowce, inne cele powietrzne), a także pociski manewrujące.
http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_12/R … owej-8422/

Rosja zajmuje drugie miejsce w rankingu potęgi wojskowej

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/12/1498737854/9tagil_foto_3_14.JPG
Foto: Ilja Kramnik/Głos Rosji

Rosja pod względem swojego potencjału wojskowego znajduje się na drugim miejscu po USA - wynika z tabeli, sporządzonej przez amerykański portal informacyjny Business Insider na podstawie rankingu Global Firepower Index.

Przy sporządzeniu rankingu wzięto pod uwagę 50 czynników, w tym liczbę sprzętu wojskowego, zasoby ludzkie i wydatki na obronę.

Pierwsze miejsce w rankingu mocarstw militarnych USA przede wszystkim zawdzięczają ogromnemu budżetowi obronnemu - ponad 612 mld dolarów rocznie.

Na trzecim miejscu pod względem łącznego potencjału wojskowego znajdują się Chiny.

Offline

 

#23 2014-12-19 16:49:33

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Rosja mocarstwem energetycznym i potęgą wojskową

http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_19/P … owej-2302/

Putin określił charakter rosyjskiej doktryny wojennej

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/19/1498503357/9RIAN_02546125.HR.ru.jpg
© Photo: RIA Novosti/Alexei Druzhinin

Rosyjska doktryna wojenna pozostaje obronna pomimo wzrostu aktywności NATO we Wschodniej Europie. Rosja będzie przy tym bronić swojego bezpieczeństwa „konsekwentnie i stanowczo” – oświadczył w piątek prezydent Rosji Władimir Putin podczas wystąpienia na rozszerzonym posiedzeniu kolegium Ministerstwa Obrony.

Putin podkreślił również, że Rosja opowiada się za równym bezpieczeństwem wszystkich państw i narodów i będzie dążyć do wzmocnienia stabilności międzynarodowej.

http://polish.ruvr.ru/2014_12_19/Putin- … h-FR-2568/

Putin wyznaczył zadanie modernizacji sił jądrowych FR

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/19/1498506888/9RIAN_02545441.HR.ru.jpg
© Photo: RIA Novosti/Sergey Guneev

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas piątkowego wystąpienia na posiedzeniu kolegium Ministerstwa Obrony wyznaczył zadanie pełnego przejścia rosyjskich sił jądrowych naziemnego bazowania na nowoczesne uzbrojenie i zmodernizowania całego parku bombowców strategicznych do 2021 roku.

Ponadto prezydent poinformował o konieczności „modernizacji całego parku nośników rakiet, a także opracowania strategicznego bombowca nowej generacji”.

Putin powiedział również, że w 2015 roku w składzie strategicznych sił jądrowych Rosji ma znaleźć się ponad 50 międzykontynentalnych rakiet balistycznych.


http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_19/C … nika-1926/

„Centrum analityczne” Sił Zbrojnych FR jest 3-krotnie mocniejsze od amerykańskiego odpowiednika

Moc obliczeniowa Narodowego Centrum Zarządzania Obroną Rosji trzykrotnie przewyższa moc analogicznego systemu w Pentagonie - poinformował dzisiaj, składając raport rosyjskiemu prezydentowi, szef Narodowego Centrum Zarządzania Obroną kraju Michaił Mizicnew.

Narodowe Centrum Zarządzania Obroną FR stanowi cały system mocnych centrów przetwarzania danych.

Ponadto dzisiaj Ministerstwo Obrony FR poinformowało, że plan 2014 roku w zakresie zastąpienia importu w sferze sprzętu wojskowego dla rosyjskiej armii został zrealizowany w 100%.

Offline

 

#24 2015-01-06 18:53:30

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Rosja mocarstwem energetycznym i potęgą wojskową

https://cyklista.wordpress.com/2015/01/ … esc-rosji/

Najnowsze wersje T-72. Pancerna pięść wojsk lądowych Rosji
Dzisiaj, 5 stycznia (08:10)

Jednym z głównych elementów przezbrojenia jednostek pancernych i zmechanizowanych wojsk lądowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej jest dostarczanie przez UrałWagonZawod (UWZ) zmodernizowanych wersji czołgów rodziny T-72, które – wobec wycofywania z jednostek T-80 – obok T-90 stanowią obecnie trzon rosyjskich sił pancernych. Do tej pory najmocniej zmodernizowaną, a więc i „najnowszą” wersją jest wariant znany pod sygnaturą T-72B3. Niedawno ujawniono, że zamawiana przez ministerstwo obrony będzie jeszcze „lepsza” odmiana, na razie określana nieoficjalnie jako T-72B3M (lub T-72B4).

https://i0.wp.com/i.iplsc.com/biatlon-czolgowy/0003RH2FM4P7X1EX-C116-F4.jpg
Biatlon czołgowy
/AFP
ROSJA WRACA DO POCIĄGÓW Z WYRZUTNIAMI RAKIET BALISTYCZNYCH
https://i0.wp.com/i.iplsc.com/rosja-wraca-do-pociagow-z-wyrzutniami-rakiet-balistycznych/0003RBUCTUVTHX9J-C102.jpg
Rosja wraca do pociągów z wyrzutniami rakiet balistycznych

Rosjanie ujawnili plany budowy pięciu specjalnych pociągów strategicznych, które po 2018 r. będą zdolne do odpalenia ponad 30 rakiet międzykontynentalnych Jars. czytaj więcej

T-72B3 to daleko idąca zmodernizowana wersja czołgu na bazie T-72B/B1, która pomyślana została jako tania alternatywa dla T-90A. Sama modernizacja przeprowadzona przez zakłady UrałWagonZawod kosztowała w 2013 r. 52 mln rubli (z tego aż 30 mln kosztuje kapitalny remont, a resztę nowe wyposażenie czołgu).

Jeśli chodzi o środki obserwacji i łączności to na czołgu zainstalowano przede wszystkim rzucający się w oczy nowy system kierowania ogniem z wielokanałowym celownikiem Sosna-U renomowanej białoruskiej firmy „Peleng”. Analogowy komputer balistyczny zastąpiony został przez cyfrowy, a system łączności opiera się na nowej cyfrowej radiostacji R-168-25U-2 „Akwedukt”, umożliwiającej odkrytą i tajną łączność. Nowe gąsienice poprawiają charakterystyki eksploatacyjne i dynamikę wozów. Czołg T-72B3 napędzany jest 840-konnym silnikiem W-84-1 po kapitalnym remoncie.

Zmiany nie ominęły także uzbrojenia głównego – osiągów armaty 2A46M5. Poprawiono stabilizator armaty oraz automat ładowania, który dostosowano do przeciwpancernej amunicji podkalibrowej 3BM59/60 Swiniec (pociski dłuższe od poprzedników).

W czołgu na pewno brakuje jeszcze kilku urządzeń, które zwiększyłyby jego możliwości bojowe, ale także i cenę. Nie ma na przykład odbiorników systemu Glonass, można zainstalować także nowsze silniki o większej mocy (np. W-92S2, co zresztą uczyniono specjalnie z myślą o biatlonie), a pancerz ERA to Kontakt-5, a nie znacznie cięższy Relikt.

Po tzw. „Biatlonie czołgowym-2014″ z sierpnia Minoborona zamawia wystawioną do turnieju najnowszą wersję czołgu oznaczoną jako T-72B3M (lub T-72B4). Są co prawda podejrzenia, że w sierpniu wystawiono do zawodów podrasowaną wersję czołgu (jak się mówi nieoficjalnie „sportową”), ale oficjalne stanowisko zarówno specjalistów z UWZ, jak i oficerów WL, jest takie, iż jest to wersja bojowa, możliwa do produkcji seryjnej.

Charakterystyki wersji T-72B3M są więc póki co nieoficjalne i nie wiadomo, jaka będzie ostateczna wersja zamawianego przez SZ FR czołgu.

https://i0.wp.com/i.iplsc.com/t-72/0003RH3EWQ1XK3O9-C116-F4.jpg
T-72
/AFP

Niemalże tradycyjnie, zdaniem wielu rosyjskich źródeł, T-72B3M ma być czołgiem o „sensacyjnych” wprost charakterystykach. Faktem jest, że najnowsza wersja przewyższa swoją poprzedniczkę sygnowaną jako T-72B3, którą do tej pory UrałWagonZawod, pracujący na trzy zmiany, dostarczał do jednostek pancernych i zmechanizowanych WL.

Co jest nowego w wersji T-72B3M w stosunku do poprzedniej? Zachowane zostały wszelkie udoskonalenia, a wprowadzonych kilka nowych uczyniło czołg nie tylko łatwiejszym w obsłudze, ale także efektywniejszym w boju.

Przede wszystkim T-72B3M w miejsce silnika W84-1 ma mocniejszą jednostkę napędową modelu W92S2 (W92S2F) o mocy 831 kW (1130 KM) z automatyczną zmianą biegów, co pozwala jakoby na doskonałe osiągi (75 km/h na drodze utwardzonej i 60 km/h na gruntowej). Cyfrowa obsługa i kontrola napędu i transmisji nie tylko wpływa na jakość jazdy, ale także znacząco ułatwia życie mechanikom-kierowcom. Jak wspomniano dodatkowo dynamikę i manewrowość wozu poprawia także nowy rodzaj gąsienic, zmniejszający m.in. poślizg przy skręcie.

Optoelektronikę T-72B3M wzbogacono o panoramiczny przyrząd obserwacyjny z termowizorem i dalmierzem laserowym (jak wiadomo celem panoramicznych peryskopów jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej dowódcy czołgu) i jest to jeden z głównych elementów modernizacji, który wpływa na wzrost efektywności wozu.

Armata 2A46M5 zmodernizowanych wozów nie tylko ma większą żywotność, ale przede wszystkim – co istotne w praktyce –  jest celniejsza (np. w porównaniu z poprzednimi wersjami celowniczy koncentruje mniej uwagi na samym procesie celowania). Celność ognia wzrosła rzekomo w istotny sposób (w czasie przygotowań do biatlonu (notabene przeprowadzanych pod okiem specjalistów UWZ) celowniczy miał stać się wręcz „snajperem”), jednakże trzeba pamiętać, że w zawodach startowały najlepsze w siłach zbrojnych załogi.

Z innych, mniej istotnych „ulepszeń”, można wymienić np. tylną kamerę (tak był wyposażony T-72B3M na MILEX-2014). Zakres modernizacji może także obejmować inne elementy, które wcześniej zmodernizowane tagilskie T-72 przedstawiały na wystawach, np. system przeciwpożarowy 3EC13-1 (modernizacja T-72M1 na KADEX-2012).

Co prezentować będzie sobą seryjna wersja „biatlonowego” T-72 trudno jednoznacznie wskazać, tym bardziej, że UWZ na wielu wystawach pokazywał różnego rodzaju zmodernizowane wersje. Rzecz jasna T-72B3M można wyposażyć we wszystkie wymienione w analizie ulepszenia (a nawet dodać nowe), ale jak zwykle decydującym będzie wola zamawiającego, który musi brać pod uwagę relacje koszt-efekt.

Oczywiście najnowsza wersja T-72B3M także nie jest pozbawiona mankamentów. Jak wskazują krytycy kluczowa dla  żywotności wozu może okazać się niewystarczająca osłona – przede wszystkim pancerz reaktywny Kontakt-5 nie „okrywa” szczelnie całego wozu i są miejsca, także od czoła, gdzie można spenetrować pancerz zasadniczy z ominięciem kostek ERA (takie miejsca zawsze się znajdą, jednakże zadaniem konstruktorów jest zmniejszenie tego pola do minimum, zwłaszcza od czoła).

Warto jeszcze wspomnieć, że dla Rosjan turniej czołgowy ma ogromne znaczenie i są w stanie wyciągać z niego daleko idące wnioski, uważając zawody za niemalże próby poligonowe w quasi-rzeczywistych warunkach. Przykładowo o wielkiej żywotności T-72B3M ma świadczyć też fakt, że czołg, po zderzeniu się z chińskim Typ 96, utracił jedynie fragment burtowego ekranu i „poleciał do mety”, podczas gdy Typ 96 musiał zostać zamieniony przez inny pojazd.

Marcin Gawęda
Defence24

Offline

 

#25 2016-03-19 14:54:29

postepowiec33

Nowy użytkownik

Punktów :   

Re: Rosja mocarstwem energetycznym i potęgą wojskową

niewielu z tutaj i nietylko ..piszacych forumowiczow zdaje sobie prawde dlaczego oligarchowie zachodni tak bardzo zabiegaja o Ukraine ? otoz ukraina byla i jest spichlerzem europy ! Rosja jest obszarowo najwiekszym krajem na matce ziemi!praktycznie tylko te ziemie jeszcze nie zostaly zatrute genetycznie! woda tez jest tam bez fluoru i chloru i innych wolno dzialajacych trucizn .Wlasnie dlatego Rosja i chiny sa tak dziko atakowane przez rodzinki oligarchiczne z londynu,paryza ,bonn i washingtonu.Ze zgroza czyta sie ze obecna ekipa z kalkenshainem na czele znajduje posluch posrod rozmodlonego i medialnie porazonego polskiego Slowianskiego Narodu!. To wlasnie teraz kalkenshtain (kaczynski) i macierewicz nawouja do wojny z Slowianska Rosja

Offline

 

#26 2016-03-19 15:01:10

postepowiec33

Nowy użytkownik

Punktów :   

Re: Rosja mocarstwem energetycznym i potęgą wojskową

oligarchiczne rodzinki  zachodnie , juz sprywatyzowali niemal wszystkie akweny wody pitnej tak w obu amerykach jak rowniez w calej europie! tylko jeszcze Wielka Slowianska Rosja z Ukraina oraz Korea zostaly nie "sprywatyzowane' totez nie dziwi mnie fakt ze balcerowicz (bucholtz) dostal propozycje do wyswiecenia na swietego przez Watykan:)

Offline

 
Liczniki na bloga LICZNIK ODWIEDZIN

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rinnegard.pun.pl www.karczmafantastyki.pun.pl www.ekstraklasamax.pun.pl www.pg-clan.pun.pl www.ewf-e-fed.pun.pl