Ogłoszenie

UWAGA! Dzisiaj tzn. 2014.10.10 zostaje otwarte nowe forum "Sprawy Polskie".

#1 2014-11-01 19:13:27

 przemex

Moderator

Punktów :   

Współczesna Rosja - jaka jest i jakie ma problemy?

Tu można wrzucać ciekawe teksty dotyczące rzeczywistej sytuacji we współczesnej Rosji, bez medialnej propagandy.


http://polish.ruvr.ru/2014_10_31/Blizsz … enie-7114/

Bliższa ciału koszula lub demografia - to przeznaczenie

http://cdn.ruvr.ru/2014/10/31/1497256169/9Fotolia_39635858_Subscription_XXL.jpg
© Foto: Fotolia/akiradesigns

W ХХ wieku wojny i rewolucje zabiły około 140 milionów Rosjan. Do tej pory odczuwalny jest wpływ tego na sytuację demograficzną w państwie. W tej chwili ludność Rosji wzrasta, przy czym w sposób naturalny, a nie poprzez imigrację z Ukrainy i innych byłych republik radzieckich. Warunki życia w państwie sprzyjają wzrostowi liczby urodzeń i obniżeniu śmiertelności, uważają eksperci.

W Rosji odnotowuje się naturalny wzrost liczby ludności – po raz pierwszy od 1991 roku. Tylko w okresie ostatnich ośmiu miesięcy, według danych Ministerstwa Zdrowia, wyniósł on 19 tysięcy osób. Znacznie zwiększyła się także długość życia. A dziura demograficzna, w którą Rosja wpadła po wstrząsach społecznych lat 90., została ominięta. Dzięki temu udało się osiągnąć takie rezultaty, opowiada doradca zarządu polityki społecznej ośrodka analitycznego przy Rządzie Federacji Rosyjskiej Jelena Zotowa:

Przyjęto koncepcję polityki demograficznej. Program wypłat macierzyńskich sprowokował rodzenie drugiego i trzeciego dziecka w rodzinach. W 2013 roku, po raz pierwszy po 1991 roku, odnotowano dodatni przyrost naturalny. Nawet kiedy doszło do globalnego kryzysu ekonomicznego, pierwsze, co zadecydował nasz rząd, to to, że wypłaty socjalne redukowane nie będą. To było śmiałe oświadczenie. Ani jedno państwo nie mogło sobie wtedy na to pozwolić! Dlatego nie sądzę, żeby teraz w związku z międzynarodowymi negatywnymi tendencjami nagle miały być zredukowane wydatki na politykę demograficzną.

Poprawę sytuacji demograficznej pod wieloma względami gwarantuje rozwój służby zdrowia: obserwuje się dynamikę leczenia chorób serca i układu krwionośnego, gruźlicy i innych zachorowań. Szczególną uwagę poświęca się wykryciu symptomów, na przykład chorób onkologicznych. Rozszerza się spektrum bezpłatnych usług medycznych. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w przyszłym roku na takie programy przeznaczonych zostanie dodatkowo 306 miliardów rubli. Wszystko to stało się możliwe, dzięki narodowemu programowi „Zdrowie", który prezydent uruchomił w 2006 roku. Według Władimira Putina, dziś zdrowie ludności to jedna z głównych trosk państwa. Bez wątpienia, w Rosji, jak i innych państwach, pozostają nierozwiązane problemy demograficzne, mówi wicedyrektor Instytutu Demografii Wyższej Szkoły Gospodarki Siergiej Zacharow:

Pokolenie osób starszych, które odpowiada za liczbę zgonów, jest dość mało liczne w związku z tym, że ci ludzie urodzili się w latach wojennych. Z drugiej strony, mamy wielu potencjalnych rodziców, którzy urodzili się w połowie lat 80.. W tej chwili odpowiadają oni za wzrost liczby urodzin. Oczywiście nie możemy negować tego faktu, że liczba zmarłych obniżyła się także w wyniku spadku liczby zgonów osób w wieku produkcyjnym. Mamy nadzieję, że taka tendencja będzie się utrzymywać.

Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja demograficzna w Rosji rozwija się pomyślnie. Dziś średnia długość życia kobiet wynosi 77 lat, a mężczyzn – 65. Śmiertelność noworodków sięgnęła minimum. Jednak wciąż wiele pozostaje do poprawienia.

Offline

 

#2 2014-11-01 19:32:08

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Współczesna Rosja - jaka jest i jakie ma problemy?

http://suwerenna.wordpress.com/2014/11/ … tyzatorom/

Rosyjski sąd odbiera majątek „prywatyzatorom”

Posted on Listopad 1, 2014 - autor: paziem

http://m.neon24.pl/7003f0da9cb69e4ca3c7813a4369dcff,14,0.jpg

Nasi prywatyzatorzy, którzy za bezcen przejęli majątek Narodowy mogą spać spokojnie. Ich sponsorzy czuwają. Ale Moskiewski Sąd Arbitrażowy nakazał Władimirowi Jewtuszence zwrot udziałów jakie przejął w wyniku nielegalnej prywatyzacji.



W czwartek, 30.X.2014r., sąd w Moskwie zarządził nacjonalizację udziałów w przedsiębiorstwie ropy naftowej, jakie posiada zatrzymany oligarcha, miliarder Vladimir Yevtushenkov.  Podnosi się rumorek że teraz państwo kradnie aktywa te które zostały mu ukradzione przez oligarchów.
Sędzia w Sądzie Arbitrażowym Moskwy nakazał zwrot do skarbu państwa udziałów posiadanych przez miliardera Vladimir Yevtushenko właściciela firmy Sistema w olejowym koncernie Bashneft.

Postanowienie Sądu nastąpiło na wniosek prokuratury, która stwierdziła że udziały przejęto  poprzez  nielegalnie sprywatyzowane.
Firma Sistema wydała oświadczenie w którym twierdzi że „nie zgadza się z decyzją Sądu i rozważa złożenie odwołania.” Sistema ma miesiąc na odwołanie się od wyroku.
Kierownictwo przedsiębiorstwa  ostrzega, że sprawa sądowa „może mieć znaczący negatywny wpływ na strategię inwestycyją, sytuację finansową i zobowiązania dłużne Sistemy, zwłaszcza, że decyzja sądu … wchodzi w życie dziś.”
Yevtushenkov jest obecnie przetrzymywany w areszcie domowym po tym jak  aresztowano go w zeszłym miesiącu za pranie brudnych pieniędzy podczas transakcji sprzedaży-kupna  Bashneft. Ten ruch władz Rosji przypomina oskarżenia byłego potentata Michaiła Khodorkovskiego.
Yevtushenkov,15 najbogatszy człowiek w Rosji z fortuną 9 miliardów dolarów (7 mld euro) według Forbes, teraz nosi elektroniczne bransoletki.
Dochodzenie przeciwko niemu koncentruje się na sposobie w jaki  holding Sistema nabył akcje  Bashneft. Słychać też spekulacje, że firmę Yevtushenko chce w swoje ręce przejąć największy   w Rosji  producent ropy naftowej Rosnieft – prowadzony przez lojalnego powiernika Putina Igora Sechina.
Firma Sistema jest ogromnym przedsiębiorstwem, posiada największą w kraju sieć telefonii komórkowej firmę MTS i szereg innych aktywów. Firma Sistema oświadczyła we czwartek, że jej spółki zależne „pracują normalnie  są rentowne i nie wymagają finansowania z Sistema.”

Źródło: http://news.yahoo.com/russian-court-ord … 57014.html
PS. Czy to nie zastanawiące że wszystkie olbrzymie prywatyzacje( nie tylko w Rosji) wylądowały w rękach ludzi ” z grupy wybranych „- wszakże nie z narodu w większości zamieszkującego dany kraj?


za:http://nathanel.neon24.pl/post/114598,rosyjski-sad-odbiera-majatek-prywatyzatorom

Offline

 

#3 2014-11-01 19:40:56

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Współczesna Rosja - jaka jest i jakie ma problemy?

http://suwerenna.wordpress.com/2014/10/ … -memorial/

Ach ten okropny Putin, czy zlikwiduje żydowski Memoriał?

Posted on Październik 13, 2014 - autor: rzeczpospolitapolska

Dzisiejsze żydo-media donoszą:

Zapowiedź likwidacji stowarzyszenia Memoriał jest „symbolicznym sygnałem” ze strony władz Rosji, który świadczy o tym, że w walce o utrzymanie władzy wszelkie środki są zdaniem Władimira Putina dozwolone – pisze poniedziałkowy „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

„Trudno wyobrazić sobie bardziej symboliczny sygnał ze strony rządu rosyjskiego: moskiewskie ministerstwo sprawiedliwości chce zlikwidować Memoriał – organizację, która została założona w celu zbadania zbrodni Józefa Stalina” – czytamy w konserwatywnej gazecie.
Jak podkreśla autor komentarza, działający od ćwierćwiecza Memoriał nie uczynił dotychczas niczego, co mogłoby podważyć jego prestiż jako organizacji poważnej i solidnej.
„FAZ” zwraca uwagę, że państwowe media w Rosji dają szerokie pole do popisu ludziom, którzy uważają za bohatera Stalina – „jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości, który ma na sumieniu śmierć dziesiątków milionów osób”.
Gdy nie da się tego uniknąć lub gdy jest to wygodne z przyczyn politycznych, władze w Moskwie potępiają stalinowskie metody. Ale jego ofiarom przeciwstawiają zawsze jego zasługi, polegające na przekształceniu ZSRR w mocarstwo światowe. Przy tej okazji ujawniają swoje podejście do władzy i do praw własnego społeczeństwa (największą grupą ofiar Stalina byli Rosjanie), a także do krajów sąsiednich. To właśnie powoduje, że reżim Putina jest tak niebezpieczny. „Władza jest celem samym w sobie, wszystkie środki są dozwolone” – konkluduje „FAZ”.
Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej wystąpiło do Sądu Najwyższego FR o likwidację stowarzyszenia Memoriał. Wniosek ten został złożony 24 września. Następnego dnia Sąd Najwyższy zdecydował, że go rozpatrzy i rozprawę wyznaczył na 13 listopada. Nie wiadomo, czym Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia swój wniosek.
Wiadomo jednak, że 12 września Moskiewski Sąd Miejski prawomocnie potwierdził zasadność decyzji stołecznej prokuratury, która żąda, by Memoriał zarejestrował się w Ministerstwie Sprawiedliwości w charakterze „zagranicznego agenta”, gdyż otrzymuje środki zagraniczne. Nie czekając na decyzję sądu, 21 lipca resort sprawiedliwości sam wpisał stowarzyszenie do rejestru zagranicznych agentów. Memoriał konsekwentnie odmawiał wystąpienia z takim wnioskiem.

wytłuszczenia i podkreślenia: D.Kosiur
za:  http://fakty.interia.pl/swiat/news-faz- … news_small



I czyż ten Putin nie jest okropny?
Ale przyjrzyjmy się nieco bliżej tej wspaniałej organizacji jaką jest ów Memoriał.
Początkiem Memoriału było powstanie w 1987 w Moskwie nieformalnej grupy osób chcącej doprowadzić do budowy w Moskwie centrum pamięci ofiar stalinowskich represji. Oficjalnie stowarzyszenie Memoriał zarejestrowano w 1989. Inicjatorami powołania stowarzyszenia byli m.in. Andriej Sacharow, Jewgienij Jewtuszenko i Andriej Wozniesienski. Od tego roku Memoriał podjął działania monitorujące i nagłaśniające aktualny stan praw człowieka w państwach byłego ZSRR, nasilone zwłaszcza po 1991.
Działa głównie na terenie Rosji, ale ma też oddziały w takich państwach jak: Białoruś, Ukraina, Kazachstan, Łotwa, Gruzja, Niemcy.
8 kwietnia 2008 r. Rada Polskiej Fundacji Katyńskiej nadała Stowarzyszeniu Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Przewodniczącym Stowarzyszenia Memoriał jest Arsenij Rogiński.
https://suwerenna.files.wordpress.com/2014/10/1024px-arseni_roginski_04-2012.jpg?w=465&h=381

Od 2012 roku członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

Funkcję koordynatora Komisji Polskiej Stowarzyszenia Memoriał pełni Aleksander Gurjanow.
https://suwerenna.files.wordpress.com/2014/10/aleksander_gurjanow.jpg?w=324&h=300

Wychowany w Polsce. Syn architekta Edmunda Goldzamta. Absolwent warszawskiego Liceum im. Reytana (1968).

No i czy w dalszym ciągu rusofobiczni zawodowcy i sekundujący im głupi amatorzy będą utrzymywać, że W.Putin jest syjonistą, a co poniektórzy idą dalej jeszcze twierdząc, że prezydent Rosji jest Żydem?

Dariusz Kosiur

Offline

 

#4 2014-11-05 17:20:44

 Bartłomiej

Administrator

Re: Współczesna Rosja - jaka jest i jakie ma problemy?

Lepiej będzie jeśli w tym wątku będziemy wrzucać wszystkie nowiny, artykuły itp. dotyczące Rosji, nie tylko te odnoszące się do sytuacji politycznej czy gospodarczej. Dobrze, że założyłeś ten wątek, potrzebne jest takie miejsce na informacje nie pasujące do pozostałych, konkretnie sprecyzowanych wątków.

Offline

 

#5 2014-11-08 19:40:43

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Współczesna Rosja - jaka jest i jakie ma problemy?

http://pracownia4.wordpress.com/2014/11 … -karierze/

Wałdaj 2014: Najważniejsze wystąpienie Putina w jego karierze

Dwa krótkie artykuły świetnie przedstawiające przemówienie Putina wygłoszone na sesji Klubu Wałdajskiego w Soczi.

Alexander Mercouris
Putin Just Made the Most Important Speech of His Career. The West Should Listen More Closely
Russia Insider
29 października 2014

http://www.sott.net/image/s10/212920/medium/1.jpg
W piątek [24 października – przyp. tłum.], Władimir Putin wygłosił najważniejsze przemówienie na temat polityki zagranicznej, odkąd został prezydentem Rosji w 2000 roku. Michaił Gorbaczow powiedział, że to było najlepsze i najbardziej znaczące przemówienie w całej karierze Putina.

Putin nakreślił w nim wyraźny kurs dla Rosji, definiując jej miejsce w stosunkach międzynarodowych oraz określając zasady i cele polityki zagranicznej.

Reakcja zachodnich elit politycznych i mediów była żałośnie nieadekwatna. Przemówienie przyciągnęło zaskakująco mało uwagi. Nacisk został położony nie na to, co powiedział Putin o Rosji i stosunkach międzynarodowych w ogóle, ale na to, co konkretnie powiedział o USA.

Zachodnie komentarze w przeważającej mierze i niesłusznie traktują to wystąpienie jako po prostu krytykę polityki zagranicznej USA („diatryba„) z Putinen obłudnie ją potępiającym z powodu odczucia, że jest ona skierowana przeciwko niemu. Przyjęto też założenie, że przemówienie jest niepokorną odpowiedzią Putina na politykę sankcji USA nałożonych na Rosję od początku kryzysu ukraińskiego, chociaż w rzeczywistości ledwo dotyka tej kwestii.

Putin miał wiele do powiedzenia na temat amerykańskiej polityki zagranicznej i to, co powiedział, było bardzo krytyczne. Jednak skupianie się wyłącznie na tej części wystąpienia jest odmową sprawiedliwej oceny oraz ignorowanie jego bardzo spójnej ramy intelektualnej.

Putin okazał się być zupełnie innym człowiekiem niż jego portret stworzony w zachodnich mediach, przedstawiających go jako agresywnego ekspansjonistę, nacjonalistycznego demagoga i hazardzistę. Okazał się również różnym od Putina, jakim kilka innych osób chciałoby go widzieć. Każdy, kto oczekiwał Putina prowadzącego jakąś wielką krucjatę przeciwko USA, sądząc po tym przemówieniu – będzie rozczarowany. Jak niektórzy zauważyli, tym, czego Putin rzeczywiście oczekuje od USA, jest nie konflikt, ale współpraca.

Wizja systemu międzynarodowego przedstawiona przez Putina jest głęboko konserwatywna – to fakt, który sam potwierdził po przemówieniu w odpowiedzi na jedno z pytań. Wątkiem przewijającym się w całej wypowiedzi jest typowo konserwatywna tęsknota za stabilnością i brak zaufania do zmian, pragnienie przewidywalnego, opartego na zasadach systemu, w którym suwerenne prawa narodów są szanowane i w którym zmiany, o ile do nich dojdzie, nie są wspierane lecz ograniczane i odpowiednio zarządzane.

Ponieważ obawy Putina dotyczą stabilności, a więc tego aspektu jego wizji, który byłby natychmiast rozpoznany przez europejskiego konserwatystę w starym stylu, ale który jest całkowicie obcy nowoczesnemu zachodniemu liberałowi, należy wskazać, że aspekt ten jest całkowicie neutralny pod względem wartości. O ile dziś Zachód zwyczajowo dzieli narody na demokracje i dyktatury i na tej podstawie decyduje o swojej postawie wobec nich, Putin traktuje je wszystkie podobnie, uważając, że wewnętrzne sprawy państw winny być przedmiotem ich troski.

U podstaw wszystkiego leży wiara w potrzebę uporządkowanego systemu utrzymywanego przez równowagę sił. Dla Putina największym wkładem ZSRR w zabezpieczanie stabilności międzynarodowej było właśnie zapewnienie przeciwwagi dla USA. Wiele miejsca w przemówieniu zajmuje narzekanie na utratę tej przeciwwagi, jaką kiedyś stanowił ZSRR.

Część przemówienia, która krytykuje politykę zagraniczną USA, opiera się na następujących założeniach: USA odurzyły się nieoczekiwaną pozycją, osiągniętą w wyniku upadku ZSRR, i – zamiast działać w celu zachowania stabilności systemu międzynarodowego – wpadły w szał, podejmując ciąg brutalnych jednostronnych działań, ukierunkowanych na przekształcenie świata na swój własny obraz i zgodnie z własnymi interesami, w celu utrwalenia dominacji.

W trakcie tego procesu odrzucono porządek i stabilność, otrzymując w rezultacie przemoc i chaos. Putin recytuje listę: Kosowo, Irak, Afganistan (kreśląc rys historyczny poczynając od wsparcia USA udzielonego dżihadystom przeciwko armii radzieckiej w latach 80.), Libia, Syria i teraz Ukraina, wskazując, że w żadnym z tych miejsc nie jest lepiej, niż było, zanim USA zaczęły się nimi interesować.

W uderzającej frazie, która mogła zostać uznana za obrazę USA, Putin porównuje Stany Zjednoczone do „nowobogackich”, którzy w sposób zupełnie nieodpowiedzialny trwonią nieoczekiwany przypływ gotówki.

Przemówienie pokazuje również, gdzie Putin widzi pozycję Rosji. W innej uderzającej frazie Putin powiedział, że nie chce, by Rosja obejmowała przewodnictwo w czymkolwiek, poza ewentualną obroną prawa międzynarodowego.

W wystąpieniu tym wieloktrotnie przejawiało się głębokie przywiązanie do prawa międzynarodowego, interpretowane w sposób najbardziej konserwatywny: na podstawie dokumentów prawnych, tekstów traktatów i orzeczeń sądowych. Twórcze wysiłki (jak określa to Putin) reinterpretacji prawa międzynarodowego we własnym interesie Zachodu (jak R2P) [zasada “Responsibility to Protect”, “Odpowiedzialność za Ochronę” – przyp. tłum.] zostają odrzucone, jako racjonalizacje dla naruszania go.

W przeciwieństwie [do tej zasady], odpowiedź Putina na zachodnią krytykę jego polityki krymskiej jest obrona tejże w najbardziej tradycyjny sposób, przez powołanie się na Kartę Narodów Zjednoczonych oraz opinię doradczą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Kosowa.

Przygotowanie prawnicze Putina jest tym aspektem w jego wykształceniu, z którego niewielu na Zachodzie zdaje sobie sprawę. Sądząc z jego słów, ukształtowało go to co najmniej w tym samym stopniu, co służba w KGB.

Jest to wizja Rosji jako opoki systemu międzynarodowego, działającej wspólnie z sojusznikami z Chin i państw BRICS, aby powstrzymać USA, gdzie to możliwe, ratując Amerykę przed jej własnymi szaleństwami, przy jednoczesnym przestrzeganiu prawa międzynarodowego, porządku świata i stabilności.

Jest to wizja, którą europejscy mężowie stanu z XIX wieku natychmiast uznaliby za ważną, ale współcześni liderzy polityczni w USA i Europie ledwo ją pojmują, co jest jednym z powodów niewielkiego zrozumienia tego przemówienia.

Jest to wizja bardzo popularna w Rosji – kraju o wielu zawirowaniach w historii, gdzie porządek i stabilność są wysoko cenione. Jest to także bez wątpienia wizja odpowiadająca interesom Rosji. Wschodząca gospodarka Rosji potrzebuje stabilnego i uporządkowanego środowiska międzynarodowego, zapewniającego odpowiednią przestrzeń dla jej rozwoju.

Co ważne, w trakcie przemówienia Putin wielokrotnie dawał jasno do zrozumienia, że rozwój gospodarczy pozostaje dla Rosji nadrzędnym priorytetem i że rząd nie podejmie żadnych działań odwetowych, które mogłyby stanąć temu rozwojowi na przeszkodzie.

Jest to też wizja, która może stać się bardzo popularna na całym świecie (poza obozem zachodnim), gdzie rządy i ludzie stają się coraz bardziej wyczuleni na ingerencję Zachodu w ich sprawy.

Na Zachodzie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, wizja ta nieuchronnie będzie postrzegana jako wyzwanie.

Komentarz SOTT: Podejrzewamy, że ludzie mają problem z Putinem jako „tradycjonalistą ze starej szkoły europejskiej” po części dlatego, że zostali wychowani w przeświadczeniu, że wszyscy ze starej szkoły byli „uwstecznionymi”, „despotycznymi” i „po prostu niefajnymi” draniami. W dużym stopniu to wszystko było prawdą… z perspektywy psychopatów i innych patologicznych typów, którzy „cierpieli” pod ich rządami, wzniecili więc rewolucyjny zapał, aby doprowadzić do świata, który odpowiada ich interesom, świata, w którym wykorzystywanie innych jest łatwe.

~ * ~
Drogie dzieci, zabawa się skończyła: przekaz Putina skierowany dozachodnichelitjest najważniejszym od czasumowy Churchilla o”żelaznej kurtynie”

Dmitry Orlov
Putin to Western elites: Play-time is over
ClubOrlov
29 października 2014 12:02 CET

Większość ludzi w angielskojęzycznych częściach świata przegapiła przemówienie Putina na konferencji Klubu Wałdajskiego w Soczi kilka dni temu lub też ci z was, którzy słyszeli o tym przemówieniu, nie mieli okazji go przeczytać, a tym samym nie wiedzą o jego doniosłości. (Dla państwa wygody, poniżej podaję link do pełnego zapisu tego przemówienia.) Zachodnie media starały się zignorować lub przekręcić jego znaczenie. Niezależnie od tego, co myślicie, albo nie myślicie, o Putinie (jak słońce i księżyc, on nie istnieje po to, byście musieli wyrobić sobie o nim opinię), jest to prawdopodobnie najważniejsze przemówienie polityczne od czasu mowy o „żelaznej kurtynie”, wygłoszonej przez Churchilla 5 marca 1946 roku.

W tym przemówieniu Putin nagle zmienił zasady gry. Wcześniej gra w polityce międzynarodowej odbywała się w następujący sposób: politycy wypowiadali się publicznie w trosce o utrzymanie przyjemnej fikcji suwerenności narodowej, ale wypowiedzi te były wyłącznie na pokaz i nie miały nic wspólnego z treścią polityki międzynarodowej; w międzyczasie, brali udział w tajnych kuluarowych negocjacjach, podczas których wypracowywano rzeczywiste układy. Wcześniej Putin starał się grać w tę grę, oczekując jedynie tego, że Rosja będzie traktowana jako równorzędny partner. Jednak nadzieje te legły w gruzach, więc na tej konferencji oświadczył, że gra się skończyła, wyraźnie naruszając przy tym zachodnie tabu poprzez zwrócenie się bezpośrednio do ludzi, ponad głowami elitarnych klanów i przywódców politycznych.

Rosyjski bloger chipstone tak podsumował najistotniejsze punkty przemówienia Putina:

    Rosja nie będzie już grać w gry i zaangażować się w kuluarowe negocjacje “o pietruszkę”. Jednakże Rosja jest gotowa do poważnych rozmów i porozumień, jeśli będą one sprzyjać bezpieczeństwu zbiorowemu, będą oparte na zasadach sprawiedliwości i uwzględnią interesy obu stron.
    Wszystkie systemy globalnego bezpieczeństwa zbiorowego leżą teraz w gruzach. Nie ma już żadnych międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa. Podmiot, który je zniszczył, nosi nazwę: Stany Zjednoczone Ameryki.
    Budowniczowie Nowego Porządku Świata zawiedli, zbudowawszy zamek z piasku. Czy ma powstać jakikolwiek nowy porządek świata, czy też nie, nie jest kwestią decyzji samej Rosji, ale taka decyzja nie zostanie podjęta bez udziału Rosji.
    Rosja opowiada się za konserwatywnym podejściem wobec wprowadzania innowacji do porządku społecznego, ale nie sprzeciwia się badaniu i omawianiu takich innowacji, celem sprawdzenia, czy wprowadzenie którejś z nich może być uzasadnione.
    Rosja nie ma zamiaru łowić ryb w mętnych wodach tworzonych przez stale powiększające się amerykańskie „imperium chaosu” i nie ma żadnego interesu w budowie własnego nowego imperium (nie jest to konieczne – wyzwania Rosji leżą w rozwoju jej wystarczająco rozległego terytorium). Rosja nie jest też skłonna do działania jako zbawca świata, jak zdarzało się to w przeszłości.
    Rosja nie będzie próbowała formatować świata na swój obraz i podobieństwo, ale nie pozwoli też nikomu przeobrazić jej na cudzy wizerunek. Rosja nie odseparuje się od świata, ale każdy, kto spróbuje odciąć ją od świata, z pewnością zbierze burzę.
    Rosja nie życzy sobie szerzenia chaosu, nie chce wojny i nie ma zamiaru żadnej wszczynać. Jednak dzisiaj Rosja widzi niemalże nieuniknioną możłiwość wybuchu globalnego konfliktu, jest na to przygotowana i nie przestaje się przygotowywać. Rosja nie wojuje, ale też nie boi się wojowania.
    Rosja nie zamierza brać czynnego udziału w udaremnianiu działań tych, którzy wciąż próbują konstruować swój Nowy Porządek Świata – jak długo ich wysiłki nie zaczną rzutować na kluczowe interesy Rosji. Rosja wolałaby stać z boku i patrzeć, jak sami nabijają sobie coraz więcej guzów na swoich biednych głowach. Ale ci, którym uda się wciągnąć Rosję w taki proces poprzez lekceważenie jej interesów, poznają prawdziwy sens cierpienia.
    W prowadzeniu swojej polityki zewnętrznej, a tym bardziej polityki wewnętrznej, władze Rosji nie będą opierać się na elitach i ich zakulisowych rozgrywkach, ale na woli narodu.

Do tych dziewięciu punktów chciałbym dodać dziesiąty:

10. Jest jeszcze szansa na budowę nowego porządku światowego, w którym będzie można uniknąć wojny światowej. Ten nowy porządek świata musi z konieczności obejmować Stany Zjednoczone – ale wyłącznie na takich samych warunkach, jakie obowiązują wszystkich innych: z przestrzeganiem prawa międzynarodowego i umów międzynarodowych, powstrzymaniem się od wszelkich jednostronnych działań oraz z pełnym poszanowaniem suwerenności innych narodów.

Podsumowując: czas zabawy się skończył. Drogie dzieci, odłóżcie zabawki. Nadszedł czas podejmowania decyzji przez dorosłych. Rosja jest na to gotowa, a świat – jest?

Przeczytaj przemówienie Putina tutaj - http://www.sott.net/article/288000-Paul … oral-world

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuły na SOTT.net:
Valdai 2014: Putin just made the most important speech of his career
Play-time is over, children: Putin’s message to the Western elites is most important since Churchill’s ‚Iron Curtain’ speech

Offline

 

#6 2014-11-19 22:56:48

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Współczesna Rosja - jaka jest i jakie ma problemy?

http://polish.ruvr.ru/2014_11_17/W-Rosj … ckie-3740/

W Rosji zaostrzono prawo antypirackie

Pirackie strony w Rosji zostaną zamknięte na zawsze. Rosyjska Duma przyjęła poprawki do ustawy „O informacji” i Kodeksu Postępowania Cywilnego. Zmiany wzmacniają ochronę praw autorskich w Internecie oraz zwiększają kary za nielegalne umieszczanie utworów chronionych prawem autorskim.

Pod obronę nowego prawa antypirackiego wchodzą teraz nie tylko produkcje wideo, ale także muzyka, książki, oprogramowanie, czyli dosłownie wszystkie obiekty praw autorskich z wyjątkiem zdjęć. Aby umieścić je w internecie wymagana jest pisemna zgoda właściciela. W przeciwnym razie udostępnianie będzie uznane za nielegalne i będzie podstawą do powództwa sądowego, powiedział współautor ustawy, członek Komitetu Dumy ds. polityki informacyjnej, technologii informacyjnych i komunikacji Siergiej Żelezniak:

„Przewidzieliśmy możliwość przedsądowego rozstrzygnięcia sporu, gdy właściciel może bezpośrednio zwrócić się do zasobów Internetu oraz przedstawić dowód swoich praw autorskich do dzieła. A jeśli zasób w ciągu 24 godzin zdejmie to nieprawidłowo użyte dzieło, to incydent zostanie rozliczony. Dla tych pirackich zasobów, które będą nadużywać kradzionych dzieł autorskich w prawie przewidziany jest następujący porządek: jeśli ten sam posiadacz praw z tym samym zasobem internetowym dwukrotnie wygra w sądzie, to sąd ma prawo wprowadzić blokadę.”

W tym przypadku źródło zostanie już na zawsze zamknięte. Nawet jeśli właściciel opamięta się i usunie nielegalną treści lub umówi się z posiadaczem praw autorskich, wznowienie pracy zasobu internetowego w swojej dawnej formie nie będzie możliwe. W tym niektórzy eksperci dostrzegają niebezpieczeństwo - przecież zawsze można spróbować wykorzystać ten przepis w walce konkurencyjnej. Ponadto ważne jest, aby jasno określić, kto będzie monitorować sądowe wykonanie nakazu, mówi dyrektor programowy Międzynarodowego Forum „Technologia Bezpieczeństwa” Aleksander Własow:

„Odpowiedzialność za wyłączenie niewłaściwych stron spoczywa na dostawcy, który w ogóle nie ma czasu zajmować się tym wszystkim. Dlatego jak zawsze będą blokowane nie oddzielne strony, gdzie umieszczona jest informacja, a prawdopodobnie będą blokowane całe witryny, co moim zdaniem jest błędne.”

Ponadto w przyjętej wersji ustawy nie zapisano administracyjnej odpowiedzialności właścicieli stron internetowych. Początkowo Ministerstwo Kultury nalegało na kary za naruszenie praw własności intelektualnej. Ale do ostatecznej wersji projektu ustawy zmiany te nie weszły.

Ale za to jednogłośnie została podjęta decyzja, że zwykli użytkownicy mogą bez obaw korzystać z informacji, które są publicznie dostępne w Internecie, podkreślił Siergiej Żelezniak:

„Naszym podstawowym celem przy opracowaniu i poprawie prawa było wdrożenie takiego systemu prawnego, w którym cały ciężar odpowiedzialności leżałby nie na naszych odbiorcach, a na piratach. Dlatego też jeśli w sieci znajduje się ta czy inna treść, to odbiorca spokojnie może ją pobrać. Posiadacz praw w tym przypadku swoje pretensje będzie adresować nie do odbiorcy, a do źródeł, które umieściły daną piracką zawartość.”

Aktualizacja ustawy wchodzi w życie w Rosji od 1 maja 2015 roku.

Offline

 

#7 2014-11-20 17:14:12

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Współczesna Rosja - jaka jest i jakie ma problemy?

http://polish.ruvr.ru/2014_11_20/Rosjan … snej-1575/

Rosjanom rozszerzane są prawa do obrony własnej

http://cdn.ruvr.ru/2014/11/20/1495451897/9RIAN_1283048.jpg

Obywatelom Rosji zezwolono na użyci broni, w tym także myśliwskiej, w obronie własnej. Takie zmiany w ustawodawstwie wprowadził rząd Federacji Rosyjskiej. Ponadto deputowani Dumy opracowali poprawki, dzięki którym z kodeksu karnego zniknie koncepcja granicy samoobrony. Tematy te wywołały silną reakcję w społeczeństwie.

Nowa edycja „Zasad obrotu cywilną i służbową bronią i amunicją na terytorium Federacji Rosyjskiej” zaniepokoiła Rosjan. Do dawnych norm posiadania i wykorzystania broni długolufowej dołączyło zezwolenie na jej wykorzystanie w celu obrony własnej. Wielu w tym miejscu wyobraziło sobie scenę, kiedy po ulicach ludzie spacerują ze strzelbą na ramieniu. Jak wyjaśniło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, tak nie będzie. Zgodnie z ustawą „O broni”, z bronią nie można odwiedzać instytucji publicznych, szkół, szpitali i urzędów państwowych. Z nią nie będzie można wejść na spotkania czy mecze sportowe. Z bronią długolufową jest jeszcze gorzej - może ona być noszona tylko na terenach myśliwskich lub na strzelnicy, można ją przechowywać w domu. Z punktu A do punktu B może być przewożona rozładowana i tylko w pokrowcu. Ale jeśli do pomieszczenia, w którym przechowywana jest broń, wtargnie złodziej lub właściciel broni zostanie napadnięty podczas transportu karabinu, wówczas może on użyć broni zgodnie z prawem i bez obaw przed karą. Wyjaśnienie wydał zastępca kierownika działu pozwoleń Siergiej Derewiaszkin:

„Obecnie obywatele Federacji Rosyjskiej mają prawo do posiadania i przechowywania broni ograniczonego rażenia (tzw. traumatycznej), a także broni gazowej. Przez broń do samoobrony rozumie się również broń gładkolufową, długolufową i broń białą. Poprzez prawo federalne wprowadzono ograniczenia na jej obrót. Obywatele mają prawo tylko do przechowywania jej w domu w celu samoobrony.”

Inną sprawą jest, w jakich przypadkach można użyć broni w celu obrony własnej, swojej rodziny i swojego mienia. Obecnie w Rosji obowiązuje norma o proporcjonalności metod samoobrony. Czyli uciekającemu rabusiowi nie można strzelać w plecy, przeciwko pięści nie można wystawiać pistoletu. W przeciwnym razie samemu można trafić za kraty - takie przypadki nie są rzadkością. Jak sformułował deputowany Dumy FR Siergiej Kałasznikow: „Według naszego prawa jeśli złodziej włamał się do twojego domu i zaczął gwałcić twoją córkę, to najwięcej, co możesz zrobić, to zgwałcić rabusia”. I zaproponował, aby zapewnić obywatelom prawo do obrony wszelkimi dostępnymi środkami, włączając w to legalnie nabytą broń. Jego inicjatywa ustawodawcza została skrytykowana i odrzucona. Brak ograniczeń użycia broni może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, uważa profesor prawa Janis Juksza:

„Musimy doskonale rozumieć, że pragnienie zastosowania w krytycznym momencie broni jest ogromne. Tak więc w przypadku braku broni można zakładać, że sytuacja nie wykroczy poza ramy zwykłej potyczki i niewielkiej awantury. A w przypadku posiadania specjalnych urządzeń rażących liczba zaatakowanych przez nich ludzi oczywiście będzie rosnąć.”

Niemniej jednak teraz grupa rosyjskich parlamentarzystów przygotowuje nowy projekt ustawy o rozszerzeniu granic obrony własnej. Treść dokumentu zostanie opublikowana do publicznej dyskusji w Internecie.

Offline

 

#8 2014-12-13 18:48:20

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Współczesna Rosja - jaka jest i jakie ma problemy?

http://polish.ruvr.ru/2014_12_10/Prywat … kiej-8222/

Prywatny kącik Katarzyny Wielkiej

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/10/1498920432/9RIAN_02536898.HR.ru.jpg
Foto: RIA Novosti/Aleksiej Daniczew

Petersburski Ermitaż – w tym muzeum jest tak wiele prawdziwych arcydzieł sztuki światowej, że można mówić o ich gęstości w przeliczeniu na powierzchnię jednego metra kwadratowego. „Madonna Benua” Leonarda da Vinci, „Judyta” Giorgionego, „Święty Sebastian” Tycjana, „Powrót syna marnotrawnego” Rembrandta i jego „Danae”, narażona na tak ciężkie próby…

Gwoli sprawiedliwości przypomnijmy, że do kolekcji ermitażowej należą trzy płótna o nazwie „Danae” – pędzla Correggia, Tycjana i właśnie Rembrandta. Wątek, zaczerpnięty z mitologii antycznej Grecji, jest ten sam, jednak wszystkie trzy obrazy są bardzo różne. Każdy zawiera swój własny ładunek zmysłowości, własne ujęcie symboli i własną zagadkę. Wszystkie trzy obrazy, niewątpliwie, są arcydziełami. Każdy też miał swój los. Najbardziej dramatyczne przygody spotkały obraz Rembrandta. Pochodzi on z kolekcji francuza Pierra Crozata, skąd także pochodzi „Danae” Tycjana. Co dotyczy dzieła Rembrandta, do dyrektor Ermitażu Michaił Piotrowski jest przekonany, że jest to jeden z najważniejszych i najbardziej zagadkowych obrazów kolekcji muzealnej:

Obraz miał tragiczne losy – maniak zaatakował go, uszkadzając nożem i kwasem. Prace przy jego odtworzeniu trwały ponad dziesięć lat. Mimo to obraz jest uszkodzony, gdyż kwas zżarł górną warstwę rysunku w środku obrazu. Tym nie mniej, nadal pozostaje on arcydziełem – arcydziełem także pewnego opowiadania o tragicznej i romantycznej historii Danae a także opowieścią o miłości w ogóle. Kobieta czeka na ukochanego. Ukochanym jest bóg Zeus, występujący w postaci złotego światła, którym Rembrandt zastąpił złoty deszcz. Wokół tego światła stoczono mnóstwo dyskusji na temat – czy to jest Danae czy jednak nie? W końcu ustalono, że to ma być właśnie Danae. Wydarzyło się też coś dziwnego – to, że środkowa część obrazu straciła wyrazistość barw, uwydatniło wszystko, co znajduje się wokół – na przykład, widzimy wyraźnie skutego Kupida. Obecnie widz zwraca na niego większą uwagę, niż w okresie świetności całego obrazu.

Według Piotrowskiego, wiele umysłów pochylało się nad tajemnicą postaci skutego amora. W wyniku wyciągnięto wniosek, że ma to być symbol cnoty.

Własną tajemnicę posiada niemal każdy z muzealnych eksponatów. Po to właśnie są arcydziełami, aby mnożyć dokoła siebie legendy i zagadki dla badaczy w miarę mijania kolejnych stuleci. Jednym z symboli Ermitażu jest słynny zegar „Paw”, pochodzący z 1772 roku. Jest to unikalny egzemplarz – jedyny na świecie. Pracownik laboratorium konserwacji naukowej zegarów i mechanizmów muzycznych Ermitażu Walentyn Mołotkow powiedział w związku z tą historią:

Ten zegar jest dziełem angielskiego zegarmistrza Jamesa Coxa. Istnieje kilka wersji tego, jak trafił do Rosji. Zgodnie z jedną z nich, sprowadziła go znana awanturnica księżna Kingston, która przekazała go w prezencie dla cesarzowej. Jednakże do wręczenia prezentu prawdopodobnie nie doszło, rozmontowany zegar trafił w ręce Potiomkina. Kulibin montował go w ciągu dwóch lat. Czyli najprawdopodobniej został sprowadzony do Rosji w stanie zdemontowanym, inaczej jak by udało się go przewieźć na pokładzie statku? Gdyby nie Kulibin, to ten zegar nie istniałby w ogóle. Czyli został on zrobiony przez wielkiego zegarmistrza angielskiego Jamesa Coxa, natomiast do stanu roboczego doprowadził go wybitny rosyjski mechanik Iwan Kulibin.

Najpierw zegar zdobił Pałac Taurydzki należący do księcia Potiomkina. Potem przeniesiono go do Pałacu Zimowego, gdzie znajduje się on do tej pory – i to w stanie roboczym. Przez dłuższy czas nie był czynny, dopóki w 1995 roku nie nakręcono go ponownie. Od tamtego czasu zegar chodzi bezbłędnie. Raz na tydzień unikalny mechanizm i zachwycająco piękne dzieło sztuki jest dostępne publiczności – w środy o godzinie siódmej wieczorem. Ten zachwycający widok niezmiennie zbiera tłum chętnych do obejrzenia cudu na własne oczy. Natomiast goście VIP - przywódcy państw i towarzyszące im osoby - mają możliwość oglądania legendarnego eksponatu poza tym harmonogramem.

Czy zegar „Paw” ma konkretną cenę? Według mistrza, jest bezcenny tak samo, jak bezcenna jest kolekcja Ermitażu, jak jest bezcenne każde należące do zbiorów arcydzieło.



http://polish.ruvr.ru/2014_12_12/Samotn … osci-0373/

Samotny zakątek Katarzyny Wielkiej: Encyklopedia kultury ludzkości

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/12/1498735736/9RIA-318726-Preview.jpg
Foto: RIA Novosti

Największy zbiór dzieł sztuki w Rosji - petersburski Ermitaż, który w tym roku obchodzi swoje 250-lecie, - wchodzi w piątkę światowych muzeów-gigantów, jakie zapewne nie zostaną już nigdy stworzone. To uniwersalne muzeum, gdzie z encyklopedyczną pieczołowitością przedstawiono została cała kultura Ziemi, poczynając od czasów prehistorycznych po współczesność, łącząc zabytkami sztuki cały świat.

Ermitaż składa się z 11 budynków, wśród których są i wspaniałe pałace i współczesne budynki otwarte dla zwiedzających. To trzy miliony białych kruków, które corocznie oglądają ponad trzy miliony osób. W ostatnich latach muzeum intensywnie się rozszerza, zwiększają się jego kolekcje, rośnie warsztat muzealników w efektywnym przedstawianiu eksponatów, o czym nie bez dumy opowiada główny kustosz Ermitażu Swietłana Adaskina:

Co roku nabywamy nowe eksponaty. To są i dary, i zakupy, to znaleziska archeologiczne. Średnio kolekcja Ermitażu rocznie zwiększa się o trzy tysiące jednostek. Mamy zadziwiające rzeczy. Kiedy wystawiamy je pod jakimś kątem, to każdy można uznać za perełkę.

Ermitaż obrasta nie tylko w eksponaty, ale całe oddziały. Od 2012 roku otwarto w nim dział sztuki współczesnej, w którym kolekcjonuje się prace słynnych artystów XX wieku i naszych czasów. To śmiałe posunięcie akademickiego muzeum, które zadziwiło wielu, ale kierownik działu Dmitrij Ozerkow widzi w nim kontynuację muzealnej tradycji:

Sztuka współczesna to sztuka, która jutro stanie się historią. Każda stara sztuka kiedyś była sztuką współczesną. W tym sensie logika tworzenia takiego działu jest naturalna, to logika przedłużenia linii historycznej. Jeśli takiego działu nie ma, to muzeum starzeje się, staje się archiwum, a nie żywym organizmem.

Najważniejsza na dziś strategia Ermitażu polega na tym, aby jako muzeum światowej rangi szeroko prezentował się on w Rosji i na świecie. W ciągu już drugiej dekady Ermitaż otwiera swoje filie, wśród których najszerzej znany jest Ermitaż nad Amstel w Amsterdamie. Opowiada wicedyrektor Ermitażu Władimir Matwiejew.

Ermitaż nie kończy się w Petersburgu. Mamy swoje filie. W Rosji są to Kazań, Wyborg, Jekaterynburg, Omsk, Władywostok. Poza tym trwają prace nad ośrodkiem w Barcelonie, istnieje centrum „Ermitaż – Włochy”, który z Ferrary przeprowadził się do Wenecji i jest jeszcze bardzo ważne miejsce w Izraelu, w Jerozolimie. Jest jeszcze Londyn – tam kiedyś było nasze centrum wystawiennicze, dziś to ośrodek badań naukowych.

Współczesny Ermitaż to państwo sztuki, które prowadzi własną politykę w zakresie sztuki, buduje stosunki międzynarodowe oraz – jak przystało na państwo – dba o ludzi, czyli o odwiedzających muzeum. Muzeum ma swoje periodyki, telewizję i radio Ermitaż, które codziennie informuje: „W Petersburgu jest godzina 10.30 rano. Otworzyły się drzwi Państwowego Muzeum Ermitaż”.

Offline

 

#9 2014-12-13 19:07:39

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Współczesna Rosja - jaka jest i jakie ma problemy?

http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_04/P … arki-8622/

Putin określił główne problemy rosyjskiej gospodarki

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/04/1496039335/9RIAN_02537885.HR.ru.jpg
Foto: RIA Novosti/Michaił Klimientjew

Mówiąc i wewnętrznych problemach Rosji, Władimir Putin w swoim orędziu do rządu wezwał do podwojenia budowy dróg w kraju.

Putin oznajmił, że infrastruktura transportowa jest niezbędna do rozmieszczenia nowych produkcji w ramach rozwoju gospodarki Rosji.

Poza tym, prezydent zaproponował przeprowadzenie jednokrotnej całkowitej amnestii kapitałów, wracających do Rosji. Zdaniem Putina, taka decyzja pomoże „raz na zawsze zamknąć rozdział offshorowy w historii rosyjskiej gospodarki”. Ponadto rosyjski przywódca opowiedział się za ustaleniem stawek podatkówych dla biznesu za 4 lata.



http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_04/E … tyki-4252/

Ekspert: Putin wyznaczył słuszny kierunek rosyjskiej polityki

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/04/1496043483/9RIAN_02537853.HR.ru.jpg
Foto: RIA Novosti/Aleksiej Nikolski

Profesor politologii z Georg-August-Universität Göttingen Peter Schulze skomentował wypowiedź prezydenta Putina na temat sankcji.

Putin niewątpliwie ma rację, podkreślając, że sankcje w praktyce mają efekt bumerangu - w większym stopniu dotyczą niemieckiej i europejskiej gospodarki w ogólnym zarysie. Oczywiście, Rosja również znajduje się pod wpływem sankcji. Ponadto uważam, że Putin słusznie wyznaczył kierunek rosyjskiej polityki: Rosja nie jest zainteresowana pogorszeniem bądź ochłodzeniem stosunków między jego krajem i UE. Kwestia USA to problem, którego nie jest on w stanie rozwiązać. Słusznie powiedział, że USA w trójkącie UE-Rosja-USA są czynnikiem trującym stosunki wzajemne między UE i Rosją.



http://polish.ruvr.ru/2014_12_04/Bezkom … zowo-5596/

Bezkompromisowo i rzeczowo

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/04/1496054670/9RIAN_02537890.HR.ru.jpg
© Photo: RIA Novosti/Alexey Druzhinin

„Cynizmem” nazwał prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin próby krajów zachodnich usprawiedliwienia wydarzeń na Ukrainie odwoływaniem się do praw człowieka. Władimir Putin rozpoczął swoje orędzie właśnie od tematu kryzysu ukraińskiego. Moskwa zainteresowana jest w stabilności sytuacji i w pokoju w sąsiednim kraju. W swym jedenastym dorocznym orędziu przywódca rosyjski zasygnalizował podstawowe kierunku pracy w polityce wewnętrznej i zagranicznej, a także zaplanowane przeobrażenia gospodarcze.

Ukraina i wydarzenia ukraińskie to największe wyzwanie, z jakim ma obecnie do czynienia Rosja, - podkreślają politolodzy. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że waśnie od oceny kryzysu ukraińskiego prezydent rozpoczął swoje orędzie. Według Władimira Putina, Zachód faktycznie poparł zbrojny zamach stanu, przemoc i morderstwa. Czego warte są chociażby same krwawe wydarzenia w Odessie, gdy ludzi palono żywcem. Stany Zjednoczone i Bruksela poparły także przedsięwzięte po tym próby tłumienia przy udziale sił zbrojnych ludzi na południowym wschodzie, nie akceptujących tego całkowitego bezprawia. Wszystko to jest maskowane za pomocą haseł walki o demokrację. Nie da się tego nazwać inaczej, jak tylko cynizmem, – wyraził przekonanie Władimir Putin. Szczególnie dotkliwą dla Zachodu była „krymska wiosna”. Jednakże, po pierwsze, Krym nierozerwalnie związany jest z Rosją. Ponadto w przypadku Krymu – w przeciwieństwie do wydarzeń w Kijowie – cały proces był absolutnie zgodny z prawem, – oświadczył Władimir Putin.

Jak wiadomo, w marcu tego roku na Krymie odbyło się referendum, w którego trakcie mieszkańcy półwyspu zadeklarowali swoje dążenie do przyłączenia się do Rosji. Następnie swoją decyzję podjął parlament krymski – podkreślę, że absolutnie zgodny z prawem, wybrany jeszcze w 2010 roku – w sprawie niepodległości. Nareszcie doszło do historycznego scalenia Krymu i Sewastopolu z Rosją. Dla naszego kraju, dla naszego narodu to wydarzenie ma szczególne znaczenie, gdyż na Krymie mieszkają nasi ludzie, i samo terytorium ma znaczenie ważne strategicznie, również dlatego, że właśnie tu znajdują się duchowe źródła kształtowania wielostronnego, lecz jednolitego narodu rosyjskiego i centralizowanego państwa rosyjskiego.

Władimir Putin przypomniał, że właśnie na Krymie, w starożytnym Chersonesie, który miał wówczas nazwę Korsuń, przyjął chrzest książę Włodzimierz, który następnie zainicjował i przeprowadził chrzest całej Rusi. Według prezydenta, chrześcijaństwo stało się potężną siłą jednoczącą, pozwalającą na scalenie ze sobą plemion różniących się od siebie pod względem pochodzenia. Wobec tego dla Rosji Krym ma olbrzymie znaczenie sakralne. „Właśnie tak będziemy traktować będziemy to od teraz i na zawsze”, - oświadczył Władimir Putin.

Co dotyczy Zachodu, to politykę „powstrzymywania” Rosji zaczął on realizowywać nie od wczoraj, lecz kilkadziesiąt lat temu. W przypadku, gdyby nie doszło do zaognienia się sytuacji na Ukrainie i do wydarzeń krymskich, partnerzy zagraniczni znaleźliby inne powody dla izolacji Moskwy, – wyraził przekonanie Władimir Putin.

Jest to nie tylko nerwową reakcją Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na nasze stanowisko w związku z zamachem stanu na Ukrainie, a nawet nie w związku z tak zwaną „krymską wiosną”. Jestem przekonany, że gdyby tego wszystkiego nie było – pragnę podkreślić to – to wymyślono by jakiś inny powód dla powstrzymywania rosnących możliwości Rosji, dla oddziaływania na nią, a jeszcze lepiej – dla wykorzystania jej do własnych interesów. Polityka powstrzymywania była wymyślona nie od wczoraj. Jest ona realizowywana w odniesieniu do naszego kraju od wielu lat – przez całe dziesięciolecia, a może nawet stulecia. Za każdym razem, gdy ktoś zaczyna zakładać, że Rosja stała się zbyt silna i samodzielna – niezwłocznie sięga się po te właśnie narzędzia. Jednakże rozmowa z Rosją z pozycji siły nie ma żadnego sensu. Nawet w sytuacjach, gdy ma ona do czynienia z trudnościami natury wewnętrznej.

Prezydent podkreślił, że należy z szacunkiem traktować słuszne interesy wszystkich uczestników kontaktów międzynarodowych. Dopiero wówczas nie armaty, nie rakiety czy samoloty bojowe, lecz właśnie normy prawa będą niezawodnie chronić świat przed krwawymi konfliktami. Wówczas nie trzeba będzie straszyć kogokolwiek domniemaną izolacją, oszukując samych siebie, czy też sankcjami – które, rzecz jasna, szkodzą, lecz szkodą wszystkim, w tym również tym, którzy są ich inicjatorami, – wyraża przekonanie Władimir Putin. Moskwa nigdy nie zgodzi się na drogę samoizolacji, ksenofobii, podejrzliwości, poszukiwań wrogów. Wszystko to składa się na przejawy słabości, Rosja natomiast jest silna i pewna siebie. Jej celem jest pozyskanie jak najwięcej równoprawnych partnerów zarówno na Zachodzie, jak też na Wschodzie, – powiedział Władimir Putin.

Na zachodzie, jak można zakładać, nikt nie chce tego zrozumieć. Budowany przez Stany Zjednoczone globalny system obrony przeciwrakietowej stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko Rosji, lecz również całego świata, gdyż niszczy strategiczny bilans sił. Zdaniem Władimira Putina, jest to szkodliwe również dla samych Stanów Zjednoczonych, gdyż stwarza złudzenie bezpieczeństwa, nasila dążenie do jednostronnych i nieprzemyślanych decyzji. Jednakże najważniejsze jest to, że wszystkie te poczynania Waszyngtonu pozbawione są wszelkich perspektyw, – powiedział z przekonaniem Władimir Putin

.: Nie zamierzamy angażować się w kosztownym wyścigu zbrojeń, jednakże przy tym w sposób niezawodny i zagwarantowany zapewnimy obronność naszego kraju w nowych warunkach. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że zostanie to zrobione. Możliwości i niestandardowe sposoby Rosja posiada. Nikt nie potrafi osiągnąć przewagi militarnej nad Rosją. Nasza armia jest nowoczesna, zdolna do walk, jak teraz się mówi – „grzeczna”, jednakże groźna. Dla obrony naszej wolności starczy nam sił, woli i odwagi.

Przestawiając się od polityki na tematy gospodarcze, prezydent uznał ten fakt, że sytuacja w kraju jest złożona i wymaga zastosowania specjalnych posunięć. Między innymi, Władimir Putin zaproponował utrwalenie w aktualnej wielkości na następne cztery lata podatków oraz zrealizowanie w krótkim odstępie czasu już podjętych decyzji w sprawie zmniejszenia ciężaru podatkowego. Prezydent zażądał także rezygnacji z totalnej i natrętnej kontroli biznesu, a także nadania każdej kontroli charakteru publicznego. Władimir Putin poinformował zgromadzonych o uruchomieniu specjalnego rejestru informacji zawierającego dane o tym, jaki organ i w jakim celu inicjuje kontrolę. Pozwoli to na udaremnienie nie uzasadnionych i zamawianych „wizyt kontrolerów”. Ponadto, prezydent zażądał zastosowania surowych środków przeciwko spekulantom, wykorzystującym kurs rubla. Władimir Putin podkreślił, że kierownictwo kraju „wie, kim są ci spekulanci”. Narzędzia dla oddziaływania wobec nich władze posiadają.

Największe zachodnie środki masowego przekazu już zareagowały na przemówienie prezydenta Rosji. Jak się okazało, są one rozczarowane, gdyż oczekiwano tam „złagodzenia pozycji Kremla”, lecz usłyszano „przemówienie bezkompromisowe”. Na podobne oczekiwania udzielono odpowiedzi jak najbardziej dokładnej. jak podkreślił Władimir Putin, Rosja nie ulegnie zachodowi.



http://polish.ruvr.ru/2014_12_04/Oredzi … anie-4355/

Orędzie prezydenta FR: spokój, rzeczowość i zdecydowanie

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/04/1495795475/9RIAN_02537865.HR.ru.jpg
Foto: RIA Novosti/Grigorij Sysojew

Leonid Sigan rozmawia z politologiem doktorem Adamem Bobrykiem na temat orędzia prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina do Zgromadzenia Federalnego.

Prezydent Władimir Putin wystąpił z corocznym orędziem. Przedstawił w nim priorytety w dziedzinie gospodarczej i społecznej, sporo uwagi poświęcił polityce zagranicznej w relacjach z Ukrainą, USA i z Unią Europejską oraz temu, jak Rosja radzi sobie z sankcjami. Wątków było wiele. Proszę więc Pana skupić się na tym, co osobiście Panu wydało się szczególnie ważne jako ekspertowi w dziedzinie polityki?

Adam Bobryk: Przede wszystkim pragnę podkreślić, że orędzie Władimira Putina nawiązało do aktualnych wydarzeń i do istniejącej obecnie sytuacji politycznej, w jakiej znalazła się Rosja. Orędzie stało się swoistą reakcją na wyzwania, które zostały rzucone pod adresem Rosji w dziedzinie gospodarki – mam, oczywiście, na myśli sankcje i kroki Rosji w odpowiedzi wobec niektórych krajów zachodnich. Prezydent Putin dokładnie wskazał drogę rozwoju wewnętrznego kraju, podkreślając konieczność uzyskania niezależności gospodarczej, doskonalenia edukacji i nauki w celu zakładania podstaw aktywnych procesów innowacyjnych, a także zapewnienia warunków sprzyjających lepszemu funkcjonowaniu rynku krajowego.

Ponieważ dość trudno jest prognozować, jak długo będą obowiązywać wzajemne sankcje, Władimir Putin niedwuznacznie dał do zrozumienia, że należy przygotowywać się do „długotrwałego marszu”, jednak trzeba zachowywać spokój i rzeczowe podejście, starając się znajdywać alternatywne rozwiązania w zaistniałej sytuacji gospodarczej. Na przykład, można zaproponować amnestię dla wracających do kraju kapitałów. Jest to jawny sygnał dla gospodarki, skłaniający do przyśpieszenia wzrostu produkcji przemysłowej. Państwo gotowe jest do rezygnacji z szeregu działań kontrolnych, jednak, z innej strony, zamierza aktywnie uczestniczyć w stymulowaniu rozwoju procesów produkcyjnych, między innymi, w drodze kupna gotowych produktów od małego i średniego biznesu. W ten sposób zostanie zapewniona dynamika rozwoju w regionach. Wiążą się z tym z kolei ambitne plany w zakresie budowy dróg. Jako człowiek, który przejechał przez całą Rosję, uważam rozstrzyganie tego problemu za żywotną konieczność dla tak olbrzymiego terytorium. Sprawa polega jedynie na tym, jak pomyślnie zrealizować postawione zadania.

Ważnym aspektem orędzia prezydenta Putina są niewątpliwie stosunki międzynarodowe, w tym także relacje z Ukrainą i krajami zachodnimi. Sądzę, że orędzie jest skierowane nie tylko do Rosjan, lecz również do całej międzynarodowej opinii publicznej i do polityków, czekających na następne kroki Rosji w obecnej sytuacji. Nie jest tajemnicą, że wszystko, co dzieje się na Ukrainie, wpłynęło na sytuację wewnątrz Rosji i odbiło się echem na całym świecie. Teraz ważna jest reakcja na wypowiedzi Władimira Putina ze strony liderów krajów zachodnich.



http://polish.ruvr.ru/2014_12_05/Oredzi … erta-7651/

Orędzie Putina do Zgromadzenia Federalnego. Opinia eksperta

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/04/1495804870/9RIAN_02537893.HR.ru.jpg
© Foto: RIA NovostiAlexandr Kryazhev

Rozmowa z Oriettą Moscatelli, redaktorem naczelnym oddziału zagranicznego agencji Askanews .

Jakie, Pani zdaniem, były najważniejsze momenty w orędziu prezydenta Putina do Zgromadzenia Federalnego?

Długo wyczekiwane orędzie prezydenta było bardzo ważne. Wysłuchałam całego przemówienia i podzieliłabym je na dwie części: w pierwszej prezydent wypowiedział się na temat polityki międzynarodowej, potwierdzając wszystkie decyzje, które zostały podjęte w ciągu roku; w drugiej części skoncentrował się na kwestiach gospodarczych. Putin mówił o gospodarce narodowej, omawiając niezbędne środki potrzebne do jej odbudowy.

Te dwie części są ze sobą naturalnie powiązane, ale istota przesłania, moim zdaniem, dotyczy tego, aby nadać konieczny impuls kategoriom ekonomicznym, zwłaszcza w tak delikatnej chwili. Prawdziwym problemem, i w jakimś stopniu zagrożeniem, jest obecnie dla Rosji właśnie gospodarka.

Putin zaproponował szereg niezbędnych środków, które umożliwią wyjście z tej sytuacji. Staliśmy się świadkami swego rodzaju „liberalnego przełomu” zawartego w jego słowach. Prezydent mówił o całkowitej amnestii w odniesieniu do kapitału, który wróci ze stref offshore do Rosji.

Chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny moment: Putin mówił o potrzebie wspierania małego i średniego biznesu. Ponadto prezydent polecił Bankowi Centralnemu, aby walczył on z spekulacjami wokół rubla.

Odnośnie polityki zagranicznej, Putin oskarżył Stany Zjednoczone i Europę o wykorzystywanie ukraińskiego kryzysu do atakowania Rosji.

W redakcji zwróciliśmy uwagę na jedno bardzo ważne zdanie wypowiedziane przez prezydenta, a mianowicie, że „dla Rosji Krym ma święte znaczenie”.

Ale mimo wszystko, moim zdaniem, najważniejszym punktem w orędziu prezydenta jest gospodarka, właśnie ona w najbliższych latach będzie odgrywać kluczową rolę.


http://polish.ruvr.ru/2014_12_06/Rosja- … szyc-5002/

Rosja jest otwarta na współpracę i nie można jej zastraszyć

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/06/1495878426/9RIAN_02537893.HR.ru.jpg
© Foto: RIA NovostiAlexandr Kryazhev

W ubiegły czwartek prezydent Władimir Putin wygłosił orędzie do Zgromadzenia Federalnego. Potwierdził on gotowość kraju do nawiązywania równoprawnej współpracy. A także ogłosił kurs na zorientowane społecznie przyspieszenie rozwoju gospodarki narodowej z naciskiem na własne siły.

Mówiąc o ważnych wydarzeniach, do których doszło w tym roku, prezydent Rosji rozpoczął od Krymu.

Dla naszego narodu to wydarzenie ma szczególne znaczenie. Ze względu na to, że na Krymie żyją Rosjanie, a samo terytorium jest strategicznie ważne, gdyż właśnie tutaj znajdują się duchowe początki zróżnicowanego, lecz monolitycznego narodu rosyjskiego oraz scentralizowanego państwa rosyjskiego.

Władimir Putin podkreślił, że każdy naród ma niezbywalne prawo do własnej drogi rozwoju, wyboru sojuszników, zapewnienia sobie bezpieczeństwa. To w pełni odnosi się również do Ukrainy.

W polityce zagranicznej jako podstawową zasadę rosyjski przywódca wymienił „realną suwerenność państwową”.

Chcę podkreślić: albo będziemy suwerenni, albo rozproszymy się po świecie, przepadniemy. Oczywiście muszą to zrozumieć inne mocarstwa. Muszą to zrozumieć wszyscy uczestnicy życia międzynarodowego. A rozumiejąc, wzmocnić rolę i znaczenie prawa międzynarodowego, o którym tak dużo mówi się w ostatnim czasie, a nie dostosowywać jego zasady do czyichś koniunkturalnych interesów, wbrew podstawowym jego zasadom i zdrowemu rozsądkowi, uważając wszystkich wokół za niewykształconych ludzi, którzy nie potrafią czytać i pisać.

W polityce wewnętrznej Władimir Putin wezwał, aby skupić się na pełniejszym wykorzystaniu potencjału narodu i każdego Rosjanina.

Teraz najważniejsze jest, aby dać obywatelom możliwość wykazania się. Wolność dla rozwoju gospodarki, sfery socjalnej, inicjatyw obywatelskich - to najlepsza odpowiedź, zarówno na zewnętrzne ograniczenia, jak i na nasze wewnętrzne problemy. Im obywatele bardziej aktywnie uczestniczą w kierowaniu swoim życiem, im bardziej są samodzielni, zarówno gospodarczo, jak i politycznie, tym większy potencjał Rosji.

Deputowany Igor Morozow zwrócił uwagę na słowa prezydenta, że mimo prób izolowania kraju, Rosja pozostaje otwarta na dialog z zachodnimi partnerami:

Myślę, że dzisiejsze orędzie jest historycznym. Ponieważ obecnie znajdujemy się w dość surowych konfrontacyjnych stosunków z Unią Europejską - naszym głównym partnerem handlowym i gospodarczym. I to nie z naszej winy.

Świat przeżywa obecnie trudny okres. Kryzys gospodarczy uderza w pojedyncze osoby i całe narody. Stany Zjednoczone, które próbują narzucić wszystkim swoją wolę, niszczą porządek światowy. Władimir Putin podkreślił, że nie można zastraszyć Rosji. Czego życzył również innym krajom, w pierwszej kolejności – europejskim.



http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_04/P … liwa-2067/

Putin: nikomu się nie uda osiągnąć przewagi wojskowej nad Rosją

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/04/1496029527/9RIAN_02537862.HR.ru.jpg
Foto: RIA Novosti/Aleksiej Nikolski

Nikomu się nie uda osiągnąć przewagi wojskowej nad Rosją - oznajmił dzisiaj w orędziu do Zgromadzenia Federalnego FR prezydent Władimir Putin.

Podkreślił on, że „Rosja posiada możliwości i może zastosować niestandardowe rozwiązania w zakresie obronności państwa”.

Putin podkreślił także, że Rosja nie zamierza się angażować w wyścig zbrojeń, lecz obronność państwa zostanie zapewniona.



http://polish.ruvr.ru/2013_12_12/Po-raz … -ludnosci/

Po raz pierwszy od 1991 roku odnotowano przyrost naturalny

http://cdn.ruvr.ru/2013/12/12/1323939508/putin-feder-sobrfn-2ch_7.jpg
Zrzut ekranu: vesti.ru
Po raz pierwszy od 1991 roku, w ciągu 10 miesięcy 2013 roku odnotowano przyrost naturalny ludności – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. „W styczniu-pa bieżącego roku w Rosji odnotowano przyrost naturalny ludności. Taki wskaźnik zarejestrowano po raz pierwszy od 1991 roku.

Po raz pierwszy od 1991 roku, w ciągu 10 miesięcy 2013 roku odnotowano przyrost naturalny ludności – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

„W styczniu-październiku bieżącego roku w Rosji odnotowano przyrost naturalny ludności. Taki wskaźnik zarejestrowano po raz pierwszy od 1991 roku. Jest to bardzo dobry wynik” – powiedział Putin w swoim dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego.



http://polish.ruvr.ru/2013_12_12/Putin- … potrzebne/

Putin: poprawki do Konstytucji są możliwe

http://cdn.ruvr.ru/2013/12/12/1323937680/RIAN_02336702.LR.ru.jpg
Foto: RIA Novosti
Poprawki do ustawy zasadniczej są możliwe, a niekiedy konieczne – oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w orędziu do Zgromadzenia Federalnego. „Jestem przekonany, że proces konstytucyjny powinien być stabilny.

Poprawki do ustawy zasadniczej są możliwe, a niekiedy konieczne – oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w orędziu do Zgromadzenia Federalnego.

„Jestem przekonany, że proces konstytucyjny powinien być stabilny. Przede wszystkim dotyczy to drugiego rozdziału Konstytucji, który określa prawa i wolności człowieka i obywatela. Te tezy ustawy zasadniczej są niezmienne” – powiedział prezydent.

„Przy czym życie nie stoi w miejscu, dlatego procesu konstytucyjnego nie można traktować jako ostatecznie zakończonego, martwego. Punktowe poprawki innych rozdziałów ustawy zasadniczej, wynikające z praktyki użycia prawa i samego życia, są, oczywiście, możliwe, a niekiedy po prosty konieczne” – oświadczył Putin.



http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_04/P … enie-7252/

Orędzie Putina: sakralność Krymu, dialog z Zachodem i rozwój gospodarki

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/04/1496029003/9RIAN_02537865.HR.ru.jpg
Foto: RIA Novosti/Grigorij Sysojew

„Dla Rosji Krym, pradawna Korsuń, Chersoń i Sewastopol mają ogromne cywilizacyjne i sakralne znaczenie, tak samo jak Wzgórze Świątynne w Jerozolimie dla wyznających islam i judaizm. I tak właśnie będziemy do tego podchodzić teraz i na zawsze” - oznajmił dzisiaj prezydent Władimir Putin, wygłaszając orędzie do Zgromadzenia Federalnego Rosji.

___________________________________________________________________________________________

Swoboda rozwoju w gospodarce, sferze społecznej i obywatelskich inicjatywach jest najlepszą odpowiedzią na zewnętrzne ograniczenia i wewnętrzne problemy - oznajmił dzisiaj prezydent Rosji Władimir Putin.

Wezwał on do traktowania zachodnich sankcji wobec Rosji jako bodźca do efektywnego rozwoju kraju, podkreślając, że Rosja ma do tego chłonny rynek krajowy i zasoby naturalne, kapitały i opracowania naukowe a także zdolni, inteligentni i pracowici ludzie.

Poza tym Putin podkreślił, że im aktywniej obywatele uczestniczą w urządzeniu swojego życia, tym większa jest ich samodzielność gospodarcza i polityczna oraz tym większy jest potencjał Rosji.
___________________________________________________________________________________________

Mówiąc i wewnętrznych problemach Rosji, Władimir Putin w swoim orędziu do rządu wezwał do podwojenia budowy dróg w kraju.

Putin oznajmił, że infrastruktura transportowa jest niezbędna do rozmieszczenia nowych produkcji w ramach rozwoju gospodarki Rosji.

Poza tym, prezydent zaproponował przeprowadzenie jednokrotnej całkowitej amnestii kapitałów, wracających do Rosji. Zdaniem Putina, taka decyzja pomoże „raz na zawsze przewinąć kartę offszorową w historii rosyjskiej gospodarki”. Ponadto rosyjski przywódca opowiedział się za ustalenie stawek podatkówych dla biznesu za 4 lata.
___________________________________________________________________________________________

Sankcje wobec Rosji są nie tylko nerwową reakcją USA i ich sojuszników, nie są również związane ze stanowiskiem Rosji w sprawie przewrotu na Ukrainie lub „krymską wiosną”, do powstrzymania wpływów Rosji mógł zostać znaleziony każdy inny pretekst - oznajmił dzisiaj Putin podczas corocznego orędzia do Zgromadzenia Federalnego.

Według słów rosyjskiego przywódcy, polityka powstrzymywania została wymyślona „nie wczoraj”, jest realizowana wobec Rosji przez wiele lat, jeśli nie stuleci. „Za każdym razem, jak ktoś uważa, że Rosja stała się zbyt silna i samodzielna, te narzędzia są niezwłocznie uruchamiane. Jednak rozmawianie z Rosją z pozycji siły nie ma sensu” - ostrzegł Putin.

___________________________________________________________________________________________Rosyjskie Banki w ostatnim czasie zainwestowały w ukraińską gospodarkę około 25 mld dolarów. Ministerstwo Finansów Rosji w ubiegłym roku przyznał Ukrainie kredyt w wysokości 3 mld dolarów, a Gazprom pożyczył kolejne 4,5 mld dolarów a także przyznał jej zniżkę na gaz, które w przeliczeniu na walutę wynosi 32,5 mld dolarów.
Rosja wniosła ogromny wkład we wsparcie Ukrainy, kredytując jej gospodarkę - oznajmił prezydent Putin.
___________________________________________________________________________________________

Nikomu się nie uda osiągnąć przewagi wojskowej nad Rosją - oznajmił dzisiaj w orędziu do Zgromadzenia Federalnego FR prezydent Władimir Putin.

Podkreślił on, że „Rosja posiada możliwości i może zastosować niestandardowe rozwiązania w zakresie obronności państwa”.

Putin podkreślił także, że Rosja nie zamierza się angażować w wyścig zbrojeń, lecz obronność państwa zostanie zapewniona.
____________________________________________________________________________________________

„Dla Rosji Krym, pradawna Korsuń, Chersoń i Sewastopol mają ogromne cywilizacyjne i sakralne znaczenie, tak samo jak Wzgórze Świątynne w Jerozolimie dla wyznających islam i judaizm. I tak właśnie będziemy do tego podchodzić teraz i na zawsze” - oznajmił dzisiaj prezydent Władimir Putin, wygłaszając orędzie do Zgromadzenia Federalnego Rosji.

Putin podkreślił także, że „jeśli dla szeregu krajów Europy suwerenność i duma narodowa są zapomnianymi pojęciami i luksusem, to dla Rosji to absolutnie niezbędne warunki”.

____________________________________________________________________________________________

Rosja z szacunkiem traktuje Ukrainę, jej bratni naród, suwerenność kraju i w każdej chwili gotowa jest do udzielenia pomocy - oznajmił dzisiaj podczas corocznego orędzia do Zgromadzenia Federalnego prezydent Rosji Władimir Putin.

Jednocześnie Rosja nie może nie potępiać przewrotu, do którego doszło na Ukrainie i który doprowadził do krwawej tragedii na południowym wschodzie kraju - podkreślił prezydent.

Offline

 

#10 2014-12-19 16:42:11

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Współczesna Rosja - jaka jest i jakie ma problemy?

http://polish.ruvr.ru/2014_12_19/Podroz … iata-5823/

Podróż do wymierającego świata

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/19/1498485880/9magdalena_skopek_5.jpg
Foto: Magdalena Skopek

Jamał jest największym zbiornikiem gazu, który Gazprom aktywnie eksploatuje. Na stałe mieszkają tu jedynie rdzenni mieszkańcy - Nieńcy. Wielu z nich do dziś prowadzi koczowniczy tryb życia, podążając za stadami reniferów. W podróż do świata Nieńców udała się Magdalena Skopek, autorka książki „Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi”.

Domem Nieńców jest czum. Co to takiego?

Czum to rodzaj namiotu: składa się ze szkieletu skonstruowanego z drewnianych żerdzi i pokrytych skórami renifera. Same podstawowe rzeczy, przecież trzeba go co kilka dni rozbierać i przenosić w inne miejsce. Wszystko pakuje się na sanie, które nawet latem po trawie ciągną renifery. W czumie nie ma prądu, trzeba przynosić wodę z rzeki, po środku pali się ogień. W lecie jest to palenisko, w zimie najczęściej żeliwny piecyk.

Foto: Magdalena Skopek

Jak smakuje Jamal? Jaka jest tradycyjna „kuchnia” Nieńców?

Nieńcy jedzą zazwyczaj mięso reniferów i ryby. W różnych postaciach: surowe (źródło witamin – w tundrze nie rosną, prócz jesiennych jagód, borówek i maroszki żadne owoce), wędzone, solone, duszone. Nieńcy otaczają renifery czcią, bo bez nich nie byłoby możliwe życie w tundrze. Z renifera zużywa się praktycznie każdą część ciała: na ubrania, posłania, pokrycie czumu, uprzęże i jedzenie oczywiście. Do surowego mięsa się przyzwyczaiłam, sama się zdziwiłam jak łatwo. Do tego stopnia, że kiedy jechaliśmy na nowe miejsce, a zmienialiśmy je co 2-3 dni, i byłam głodna to cieszyłam się na świeże mięso… Ale do picia krwi, czyli „nienieckiego wina”, chochlą wprost z wypatroszonego renifera nigdy tak do końca się nie przyzwyczaiłam. Mózgu też spróbowałam. Smakował jak mydło. Ale gdy któregoś dnia Merite, dziewczynka z sąsiedniego czumu, przyniosła mi wiszące jeszcze na nerwie oko rena, to powiedziałam: Wiesz co? Tego już nie zjem. I wszystkich strasznie to rozbawiło.

Jaka jest wiedza Nieńców o świecie poza czumem?

Wielu Nieńców służyło w wojsku, w ten sposób „zwiedziło” kawał świata, a przynajmniej tą jego część, która wchodziła w skład Związku Radzieckiego. Nieńcy byli obywatelami radzieckimi, co pociągało za sobą obowiązek wojskowy, szkolny, pracę tam, gdzie dostanie się przydział. Starsi Nieńcy mają w czumach fotografie z wakacji w Soczi, Samarkandzie, Bucharze, Moskwie, ze służby w wojsku. Wielu było przynajmniej w Salachardzie (ośrodek administracyjny Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego). Nieńcy chodzą do szkół i studiują. Latem nie, ale zimą w czumach mają telewizory. Kiedy szliśmy w gości bywało tak, że wchodziłam do czumu, a tam starszy Nieniec podchodzi do mnie: „Jezu, ja nie myślałem nigdy, że doczekamy końca komunizmu, my wam tak dziękujemy za tego Wałęsę!”. Na moje pytanie skąd o tym wiedzą, usłyszałam: „Jak to?! Przecież my żadni dzicy nie jesteśmy…”.

Foto: Magdalena Skopek

Jak zorganizowana jest społeczność Niemców?

Teoretycznie mężczyzna jest głową czumu. Zależy to jednak od rodziny. Bardzo szanuje się starszych i ceni się ich zdanie.

Jamał to ogromne złoża ropy naftowej, które zagospodarowuje Gazprom. Jaki ma to wpływ na Nienców?

Na Jamale jest ogromna ilość złóż, które jeszcze nie zostały zagospodarowane, ale już Gazprom rozbudowuje infrastrukturę, tj. drogi, linie kolejowe. Skutkuje to tym, że zabiera się pastwiska Nieńcom i umożliwia się dostęp do alkoholu. Nieńcy sami go nie produkują. Nie ma warunków do tego. Latem w jednym miejscu przebywa się 3-5 dni i wyrusza się dalej. Ze sobą zabiera się tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Nieńcy podobnie jak inne syberyjskie ludy bardzo szybko uzależniają się od alkoholu. Prowadzi to do bardzo tragicznych sytuacji.

Co powoduje, że Nieńcy nadal prowadzą koczowniczy tryb życia, czy młodzi uciekają „z czumów” w poszukiwaniu bardziej komfortowych warunków życia? Czy świat koczowników jest w stanie przetrwać?

Zmiany zachodzą w bardzo szybkim tempie. Nieńcy też chcą korzystać z tego, co daje cywilizacja. Kupują laptopy, kupują telefony. Nie ma znaczenia, że nie ma zasięgu. Przecież mogą na nich słuchać muzyki. Dzieci uczą się w szkołach, widzą, że można żyć inaczej, łatwiej. Nie da się nikogo zmusić do tego, by był koczownikiem. Ale też nie można zmusić kogoś, kto przez całe swoje życie żył w taki sposób, aby się przeprowadził do miasta. Ten proces można porównać do tego co się dzieje w Polsce, a mianowicie ucieczki ze wsi do miasta. Dzieci chodzą do szkół, mieszkają w internatach, śpią w łóżkach, woda leci z kranu, filmy lecą w telewizji, są dyskoteki, internet, smartfony i modne ubrania. Studiują za darmo. Nienki wychodzą za mąż za Rosjan. Dla nich to społeczna nobilitacja. Dla Nieńca znalezienie żony wśród Rosjanek jest raczej niemożliwe. Więcej jest mężczyzn chcących żyć w tradycyjny sposób, ale życie kawalera w tundrze jest bardzo ciężkie, żeby nie powiedzieć niemożliwe. Nieńcy żyją w dwóch światach, w rozkroku.

Foto: Magdalena Skopek

Ilu jest Nieńców?

Rożne źródła różnie podają. Jest ich około 40 tysięcy. W pewnym momencie weszło prawo w Rosji, że przedstawiciele małych narodów mogą studiować za darmo. Wtedy bardzo wzrosła liczba ludzi, którzy przyznali się do tego, że są Nieńcami.

W jaki sposób Rosjanie odnoszą się do Nieńców i w jaki sposób Nieńcy do Rosjan?

To, co powiem, jest wynikiem moich obserwacji i rozmów ze zwykłymi ludźmi. Oczywiście nie da się wrzucić wszystkich do jednego worka, ale niestety często słyszałam od Rosjan, że to oni są u siebie, w Rosji, i Nieniec powinien się cieszyć, że nikt go nie wypędził i jeszcze się z nim cackają. Najczęściej jednak tak myślą Rosjanie, którzy nie wychowali się w tym małym jamalskim świecie, ale przyjechali tam za pracą. Nieńcy natomiast uważają, że są u siebie (trudno się z tym nie zgodzić) i zabiera się to, co do nich od dawna należy. Są Nieńcy, którzy byliby najszczęśliwsi, gdyby pozwolono im w spokoju paść renifery i nie niszczono pastwisk, ale są też Nieńcy zadowoleni z faktu, że dostęp do dóbr cywilizacji, w tym wódki, jest teraz dużo prostszy. Wielu z nich bez wahania wymieni skórę wyprawioną przez żonę – a jest to czasochłonna i ciężka praca – na butelkę. Z drugiej strony, jeżeli przyjrzeć się codziennemu życiu, ludziom we wsiach, gdzie mieszkają i pracują obok siebie Nieńcy i Rosjanie, a do szkół chodzą razem dzieci rosyjskie i nienieckie, to jest to bardzo ciekawa, kulturowo wymieszana społeczność, gdzie nie ma znaczenia kim jesteś z pochodzenia, ale to, jakim jesteś człowiekiem. Żałuję, że Polska nie jest takim tyglem wielu narodów żyjących razem. Ja to uwielbiam.

Czytaj także: Magdalena Skopek w krainie reniferów, bogów i ludzi

Offline

 

#11 2015-01-06 19:06:55

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Współczesna Rosja - jaka jest i jakie ma problemy?

http://wiernipolsce1.wordpress.com/2015 … le-dzieci/

Putin ograł zachodnich inwestorów jak małe dzieci

https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2014/12/putin.jpg?w=300&h=191

Czyli jak dzięki amerykanom Putin skupuje akcje i złoto za grosze!

Przed kryzysem na Ukrainie duża część akcji rosyjskich spółek energetycznych należała do amerykańskich i europejskich inwestorów. Prawie połowa zysku z koncernów naftowych i gazowych trafiało do zachodnich akcjonariuszy. Zamiast zasilać budżet rosyjskiego skarbu państwa, zyski wypływały za granicę.

Ze względu na sytuację na Krymie, rubel zaczął gwałtownie spadać, rosyjski bank Bank Centralny nie reagował. Pojawiały się pogłoski, że Rosja nie posiada wystarczających pieniędzy w celu wsparcia kursu rubla.

Po oświadczeniu Władimira Putina, że będzie chronić rosyjską ludność na Ukrainie, doszło do dramatycznego spadku wartości akcji rosyjskich spółek energetycznych. Zachodni inwestorzy w panice nagle zaczęli sprzedawać akcje na giełdzie bojąc się całkowitej utraty ich wartości.

Putin tylko się uśmiechał na konferencjach prasowych i czekał na odpowiedni moment przez tydzień. Gdy uznał że cena akcji jest wystarczająco niska, nakazał natychmiastowy zakup aktywów, które były w rękach Amerykanów i Europejczyków. Gdy inwestorzy zachodni zorientowali się w czym rzecz było już za późno. Akcje były w rękach rosyjskich.

Rosja skupiła w swych rekach prawie 100% aktywów tych firm, kosztem zaledwie 20 mld $. Teraz większość zysków z ropy i gazu pozostanie w Rosji.

Rosja odkupiła za grosze swoje zapasy ropy i gazu warte miliardy dolarów. Takiej niezwykłej operacji nie widziano od czasu ustanowienia rynku akcji.

Jak cena ropy na rynkach światowych była dwa razy wyższa, zysk dla Rosji z eksploatacji złóż wynosił około 50 procent. Jak cena spadła o połowę, co miało zabić rosyjską gospodarkę bo tak twierdzili zachodni „eksperci”, Rosja ma już prawie 100% zysku dla siebie. Spadek cen na światowych rynkach ropy i gazu przełożył się na wzrost udziału rosyjskiego skarbu państwa w zyskach!

Putin ograł zachodnich inwestorów jak małe dzieci. Wytrawny gracz potrafi zarobić zawsze niezależnie czy akcje spadają czy rosną.

Chiny wsparły rubla dopiero jak Putin zdążył zrobić porządek z zachodnimi inwestorami.

Wypowiedzi tzw. ekspertów w naszych mediach na temat kondycji rosyjskiej gospodarki mówiąc delikatnie „mijają się z prawdą”.

Spadek cen ropy na świecie o np. 50% nie oznacza dla Rosji straty 50%. Mają bowiem większy pakiet akcji niż wcześniej.

Ceny nośników energii unormują się wcześniej czy później, ale zachodni inwestorzy już póki co nie zarobią na rosyjskim gazie i ropie. Inwestorzy z Azji są zainteresowani wypełnić lukę po zachodnich akcjonariuszach. Putin po tych doświadczeniach robi to z rozwagą wbrew naszym mediom, którzy twierdzą że Chiny i inni już przejmują Rosję. Jak na razie, to Putin przejął akcje firm zachodnich ale o tym cisza!

Tego nie przeczytasz w „poważnych” polskich portalach gospodarczych, finansowych, analiz giełdowych.

Bardzo niewiele osób rozumie, co Putin robi w tej chwili. I prawie nikt nie rozumie, co chce robić w przyszłości, podał globalresearch.ca (http://www.globalresearch.ca/grandmaste … ld/5421567).

Nie ważne, jak może się to wydawać dziwne, ale teraz Putin ze sprzedaży rosyjskiej ropy i gazu skupuje złoto. Putin nie krzyczy o tym na całym świecie. I oczywiście wciąż akceptuje dolary jako pośredni środek płatniczy. Ale od razu wymienia te wszystkie dolary uzyskane ze sprzedaży ropy naftowej i gazu na fizyczne złoto!

Aby to zrozumieć, wystarczy spojrzeć na dynamikę wzrostu rezerwy złota Rosji i porównać te dane z obrotów dewizowych z Rosji, pochodzących ze sprzedaży ropy naftowej i gazu w tym samym okresie. W trzecim kwartale tego roku, Rosja kupiła ogromną ilość złota w ilości 55 ton. To więcej niż wszystkich banki centralne wszystkich krajów świata, w połączeniu (według oficjalnych danych)! W sumie, banki centralne wszystkich krajów świata zakupiły w trzecim kwartale 2014 93 ton metali szlachetnych. Z 93 ton złota zakupów przez banki centralne na całym świecie w tym okresie, 55 ton należy do Rosji.

Fed i EFS sztucznie zaniża cenę złota żeby wzmocnić dolara poprzez manipulacje na rynku. Korzysta z tego Putin kupując masowo złoto po zaniżonych cenach tak, jak to zrobił wcześniej z akcjami.

Cytat o Putinie za globalresearch.ca:

„Oskarżenia Zachodu wobec Putina tradycyjnie opierają się na fakcie, że pracował w KGB. W związku z tym jest on osobą okrutną i niemoralną. Putina obwinia się za wszystko.
Ale nikt nie oskarżył Putina o brak inteligencji. Zdolność Putina dla szybkiego analitycznego myślenia i podejmowania jasnych i wyważonych decyzji politycznych i gospodarczych.
Często zachodnie media porównują tę umiejętności ze zdolnościami arcymistrza w szachach”.

Opracował Gregory Gorenzay
Przypisy: inserbia.info, globalresearch.ca

Polecane linki:
Już nie potrzeba Putina do zniszczenia Europy
Putin: Muzułmanie mają przestrzegać rosyjskie prawo!
Putin ostro o GMO i Obamie!
„Forbes”: Putin najpotężniejszym człowiekiem świata
Chiny uratują rosyjskiego rubla?
Chiny i Rosja sojusz obronny i wymiana technologii

http://polskiportal.net

za: https://marucha.wordpress.com/2015/01/0 … more-47917

Offline

 
Liczniki na bloga LICZNIK ODWIEDZIN

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ww2pbf.pun.pl www.nidapinczow.pun.pl www.telekomunikacja.pun.pl www.superskuter.pun.pl www.avarone.pun.pl