Ogłoszenie

UWAGA! Dzisiaj tzn. 2014.10.10 zostaje otwarte nowe forum "Sprawy Polskie".

#1 2014-10-18 20:27:46

 przemex

Moderator

Punktów :   

Indie i zacieśnianie współpracy z Rosją

http://polish.ruvr.ru/2014_10_18/Indie- … stow-1413/

Indie mogą stać się areną walki islamistów

http://cdn.ruvr.ru/2014/10/18/1493767380/2023-09-30T111524Z_597206505_GM1EA9U1H5Z01_RTRMADP_3_MIDEAST-CRISIS-WHEAT.jpg
© Foto: REUTERS/Stringer/Files

Indie mogą zamienić się w arenę walki różnych ugrupowań islamistycznych. Niedawno przywódca Al-Kaidy Ajman az-Zawachiri ogłosił zamiar zniesienia granicy w Azji Południowej i zjednoczenia muzułmanów w kalifacie. To raczej nie spodoba się działającemu w tej chwili na terenie Syrii i Iraku oraz planującemu ekspansję w Azji Południowej Państwu Islamskiemu.

Już w tej chwili oba ugrupowania konkurują między sobą o werbowanie w swoje szeregi nowych zwolenników na terytorium sąsiadującego z Indiami Pakistanu. Na terytorium Indii już od dawna działają ugrupowania związane z Al-Kaidą, najbardziej znana z nich to Indian Mujahideen, odpowiedzialna za ataki terrorystyczne w Bombaju w 2008 roku i odgrywająca główną rolę wśród islamistycznych grup w Indiach. Nie tak dawno również Al-Kaida, która pół roku temu zerwała stosunki z Państwem Islamskim, ogłosiła stworzenie w Indiach oddzielnej komórki.

Tymczasem zaczęło się przenikanie do Indii ugrupowań popierających Państwo Islamskie. Pakistańskie media poinformowały, że oderwana od Talibanu grupa Dżamat-ul-Ahrar popierająca Państwo Islamskie już od kilku tygodni rozpowszechnia w pakistańskim Peszawarze swoje broszury reklamowe, a jej flagi pojawiły się już w indyjskim Srinagare.

Państwo Islamskie objęło kontrolę nad dużymi terytoriami w Iraku i Syrii, czyli osiągnęło sukcesy, jakich dawno nie osiągnęli jego konkurenci. Na tych terytoriach faktycznie stworzono już państwo islamskie. Dyrektor Centrum Partnerstwa Cywilizacji Instytutu Badań Międzynarodowych Moskiewskiego Międzynarodowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych MSZ Rosji Weniamin Popow mówi:

To objaw ogólnej tendencji wzrostu politycznego islamu. Rzeczywiście, Państwo Islamskie to jakościowo nowy twór. Wcześniej były ugrupowania terrorystyczne typu Al-Kaidy, ale po raz pierwszy pojawiła się ta jakościowa różnica – „państwo". To rzeczywiście jest państwo, oni zbierają podatki, zarządzają terytoriami, na których mają władzę. To nowy fenomen.

Według ostatnich danych, w szeregach bojowników Państwa Islamskiego walczy około 6 tysięcy indyjskich muzułmanów. Wcześniej czy później powrócą oni do Indii. Indyjski rząd obiecał, że w razie ich powrotu nie zostaną oni poddani prześladowaniu sądowemu. Dostaną możliwość rozpoczęcia nowego życia. Ale czy byli bojownicy skorzystają z tej możliwości?

Zagrożenie wzrostu islamskiego ekstremizmu jest więcej niż realne. Z jednej strony, wzrasta liczba indyjskich islamistów, popierających Państwo Islamskie. Z drugiej strony, istnieje już dość stara i rozwinięta grupa popierająca Al-Kaidę. Sprzeczności między nimi wzrastają, toteż ewentualność rozpoczęcia wojny przez oba te ugrupowania w celu podziału sfer wpływów w regionie jest bardzo wysoka.

Offline

 

#2 2014-12-13 17:56:48

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Indie i zacieśnianie współpracy z Rosją

http://polish.ruvr.ru/2014_12_12/Rosja- … czne-6644/

Rosja-Indie: Partnerstwo strategiczne

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/12/1498731627/9RIAN_02542217.HR.ru.jpg
© Foto: RIA Novosti/Michael Klimentyev

Indyjskie przedsiębiorstwa wejdą w rosyjskie projekty naftowo-gazowe w Arktyce. Takie porozumienie zostało osiągnięte podczas oficjalnej wizyty w Indiach prezydenta Rosji Władimira Putina. Dwa rosyjskie giganty energetyczne - Rosnieft i Gazprom - wraz z indyjskimi kolegami już przygotowują projekty opanowania szelfu arktycznego, a także zwiększenia dostaw gazu skroplonego. Ponadto Rosnieft zgodził się na dostarczanie do Indii 10 milionów ton ropy naftowej rocznie.

Jak oświadczył premier Indii Narendra Modi, „Rosja jest najbliższym przyjacielem Indii” i ich „preferowanym partnerem strategicznym”. Władimir Putin ze swej strony powiedział, że jest to „całkowicie precyzyjne sformułowanie oparte na obecnych i historycznych stosunkach dwustronnych”:

Pod koniec 2013 roku obrót handlowy wyniósł 10 miliardów dolarów, ale uważamy - i to jest oczywisty fakt - że jest to niewystarczające. Omówiliśmy szczegółowo praktyczne działania w celu dywersyfikacji dwustronnej wymiany handlowej oraz zwiększenia inwestycji. Zgodziliśmy się stymulować przedsiębiorstwa naszych krajów do ściślejszej współpracy. Aktywnego przejścia do stosowania walut krajowych we wzajemnych rozliczeniach. Nowe perspektywy dla współpracy rosyjsko-indyjskiej pojawią się po rozpoczęciu działalności od 1 stycznia 2015 roku przez Euroazjatycką Unię Gospodarczą. Pan premier mówił o możliwości budowy szczególnych stosunków między Indiami a Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować konsultacje w sprawie zawarcia umowy o strefie wolnego handlu.

Indie są naprawdę zainteresowane aktywizacją dwustronnego handlu, zaznacza główny pracownik Moskiewskiego Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych, Andriej Wołodin:

To daje Indiom okazję do większej elastyczności w sferze handlu zagranicznego. Jest z tym związany możliwy postęp w naszym bardziej aktywnym udziale w międzynarodowym korytarzu transportowym „Północ-Południe”, na rozwój którego Indie od dawna nalegają. Tak więc z obecnej dość skomplikowanej i szybko zmieniającej się sytuacji międzynarodowej Indie próbują wyciągnąć maksimum korzyści i robią to bardzo dobrze.

Jedną z najbardziej znaczących umów podpisanych w czasie wizyty Władimira Putina w Indiach jest porozumienie o dostawach ropy. Rosnieft zamierza dostarczać Indiom 10 milionów ton ropy naftowej rocznie przez okres 10 lat. Jak oświadczył szef Rosnieftu Igor Sieczin, taka ilość dostaw sprawia, że ten kierunek staje się dla spółki strategicznym. Indie zużywają obecnie około 300 milionów ton ropy naftowej rocznie, a ich własna produkcja wynosi zaledwie 40 milionów ton.

Jednak rosyjsko-indyjskie energetyczne stosunki nie są zapełnione tylko ropą naftową, przypomniał Władimir Putin:

Z pomocą Rosji zgodnie z planem budowana jest elektrownia atomowa Kudankulam. Pierwszy blok energetyczny został oddany do użytku. W niedalekiej przyszłości planujemy rozpocząć budowę drugiego etapu instalacji. Właśnie podpisano fundamentalnie ważny dokument - strategiczną wizję wzmocnienia współpracy rosyjsko-indyjskiej w zakresie pokojowego wykorzystania energii atomowej. Określa on plany budowy w Indiach ponad 20 elektrowni jądrowych, współpracę na rzecz budowy elektrowni jądrowych na rosyjskiej konstrukcji w krajach trzecich, wspólne wydobywanie naturalnego uranu, produkcję paliwa jądrowego, utylizację odpadów. Zatem zakłada się stworzenie podstaw do długofalowej, wzajemnie korzystnej współpracy w sferze atomowej. W tej dziedzinie przeszliśmy na inny poziom współpracy. To nie jest po prostu handel towarami i usługami czy nawet technologiami, jest to stworzenie nowej dziedziny dla Indii.

Przed podróżą Władimir Putin podkreślił, że trzeba stopniowo odchodzić od relacji „kup-sprzedaj”. Dlatego podstawowe porozumienia dotyczą wspólnych projektów produkcyjnych. Fundamentalnie ważna stała się tak zwana „umowa helikopterowa”. Indie będą produkować u siebie i eksportować popularne na świecie rosyjskie śmigłowce Mi-17 i Ka-226, przeznaczone zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych. W Indiach zostanie zorganizowana również produkcja części do rosyjskiego sprzętu wojskowego, na które co roku Indie wydają 3 miliardy dolarów.

Współpraca z Rosją doskonale pasuje do koncepcji opracowanej przez obecnego indyjskiego premiera Modi, podkreśla prezes stowarzyszenia przedsiębiorców „Biznes Rosji” Aleksiej Repik:

Dużo uwagi poświęca się właśnie rozwojowi współdziałania B2B (formuła „biznes dla biznesu”). Premier Modi zaproponował program wzrostu gospodarczego „Make in India”. Są to korzystne warunki dla inwestorów i Rosji, rosyjscy inwestorzy już teraz mogą z nich korzystać, aby zawojować taki atrakcyjny rynek jak Indie. Jest to obecnie trzecia gospodarka Azji. Teraz będzie prowadzona systemowa praca dokładnie w interakcji B2B. Nasi indyjscy przyjaciele mówią, że u nas dobrze wychodzi przeprowadzanie mega-projektów, poważne zaległości są w zakresie przemysłu ciężkiego, zaangażowania biznesu na różnych poziomach. I nie tylko w handlu, ale także we wspólnych inwestycjach. Tutaj jest nad czym popracować i właśnie tutaj są duże nadzieje na rezultat.

W poszukiwaniu nowych partnerów biznesowych do Indii przyjechali również przedstawiciele Krymu. Szef republiki Siergiej Aksionow powiedział, że wśród priorytetowych obszarów współpracy jest turystyka. Wyraził on przekonanie, że indyjscy przedsiębiorcy są zainteresowani budową hoteli na terytorium republiki, a także tworzeniem ruchu turystycznego. Aksionow podkreślił, że ustawa o Specjalnej Strefie Ekonomicznej na Krymie zapewni inwestorom, w tym z Indii, godne warunki pracy.

Offline

 

#3 2014-12-13 18:00:55

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Indie i zacieśnianie współpracy z Rosją

http://polish.ruvr.ru/2014_12_13/Przelo … iach-3206/

Przełomowa wizyta Putina w Indiach

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/13/1498766345/2023-12-11T070709Z_639762807_GM1EACB15VQ01_RTRMADP_3_INDIA-RUSSIA.jpg
© Foto: REUTERS/Adnan Abidi

Jednym z ważniejszych międzynarodowych wydarzeń mijającego tygodnia była wizyta prezydenta Władimira Putina w Indiach. Nazwano ją już przełomowym momentem w stosunkach między obu krajami określonymi jako „strategiczne uprzywilejowane partnerstwo”.

Rozmowy Władimira Putina i premiera Indii Narendra Modiego zakończyły się podpisaniem pakietu dokumentów, w tym w zakresie kompleksu paliwowo-energetycznego i energii jądrowej. Poza tym oba kraje wyraziły zamiar rozszerzania współpracy w różnych sferach - od wojskowej i gospodarczej po polityczną.

W ramach kompleksu paliwowo-energetycznego podpisano kontrakt pomiędzy Rosnieftem i indyjskim ESSAR na dostawy 10 milionów ton ropy naftowej rocznie do Indii w ciągu 10 lat. Federacja Rosyjska i Indie podpisały również dokument o strategicznej wizji wzmocnienia współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii atomowej.

W przeddzień wizyty Władimir Putin, w wywiadzie dla indyjskiej agencji prasowej PTI, opisał dokładnie stosunki między obu krajami. Według niego, „stosunki między Rosją i Indiami nigdy nie były narażone na wahania koniunkturalne. Niezależnie od zmian epok historycznych, przywódców politycznych i państwowych, nasze kraje pozostawały wiarygodnymi partnerami w pogłębianiu wielowymiarowej współpracy dwustronnej”.

Zastępca dyrektora Instytutu Orientalistyki Rosyjskiej Akademii Nauk Wiaczesław Biełokrenicki uważa, że głównym celem wizyty Putina w Indiach jest dalszy rozwój wszechstronnych stosunków między krajami:

Wielkość naszych stosunków gospodarczych zapewne nie jest jeszcze optymalna. I potrzeba ogromnego wysiłku, aby rozszerzyć i zwiększyć handel dwustronny. To zadanie, które stoi przed naszymi krajami. Zainteresowanie tego rodzaju rozszerzeniem jest po obu stronach. I myślę, że wizyta prezydenta Putina posłuży zwiększeniu naszego handlu, współpracy gospodarczej i kulturalnej, a także kontaktom politycznym.

Istnieją poważne przesłanki do natychmiastowego ożywienia więzi handlowych między obu krajami. W warunkach zwrócenia się rosyjskiej polityki na wschód, Indie stają się drugim po Chinach partnerem Moskwy w regionie Azji i Pacyfiku. Jak zauważył prezes Izby Handlowo-Przemysłowej Federacji Rosyjskiej Siergiej Katyrin, sankcje zachodu i odwetowy zakaz importu zachodnich towarów do Rosji otwierają przed rosyjskimi i indyjskimi firmami szerokie możliwości zwiększenia dostaw.

Putin wyraził zadowolenie z rezultatów wizyty i zapowiedział kolejne kroki:

Nowe perspektywy dla współpracy rosyjsko-indyjskiej pojawią się po rozpoczęciu funkcjonowania od 1 stycznia 2015 roku Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Była to pierwsza wizyta prezydenta Putina w Indiach po objęciu stanowiska premiera przez Modiego w maju tego roku. Jednak przywódcy już dwukrotnie spotykali się na forach międzynarodowych w ramach BRICS w lipcu i listopadzie. Prezydent Rosji odwiedził Indie po raz ostatni w grudniu 2012 roku, podtrzymując wieloletnią tradycję corocznych wzajemnych wizyt z indyjskimi władzami.

Offline

 

#4 2014-12-13 18:04:30

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Indie i zacieśnianie współpracy z Rosją

http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_11/P … kich-4658/

Putin podkreślił rozwój stosunków rosyjsko-indyjskich

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/11/1498693364/2023-12-11T070849Z_200050341_GM1EACB161B01_RTRMADP_3_INDIA-RUSSIA.JPG
Foto: REUTERS/Adnan Abidi

„Stosunki między Indiami a Rosją rozwijają się na wszystkich kierunkach” - oznajmił dzisiaj prezydent Rosji Władimir Putin podczas rozmów z premierem Indii Narendrą Modi w New Delhi.

Rosyjski przywódca podkreślił również, że na podstawie wyników wizyty planuje się podpisanie szeregu dokumentów, co według niego stanie się solidnym krokiem w rozwoju stosunków obu krajów.

Modi z kolei oznajmił, że „Rosja jest najbliższym przyjacielem Indii i uprzywilejowanym partnerem strategicznym”.

Putin przybył z oficjalną wizytą do Indii 10 grudnia.

Offline

 

#5 2014-12-13 18:07:56

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Indie i zacieśnianie współpracy z Rosją

http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_07/R … owej-1586/

Rosja i Indie podpiszą umowy o zacieśnieniu współpracy wojskowej

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/07/1495889063/9AP887652421229.jpg
© Foto: AP/Manish Swarup

Podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Indiach zostaną podpisane dokumenty o zacieśnieniu współpracy wojskowej między krajami – poinformował nadzwyczajny i pełnomocny ambasador Rosji w Indiach Aleksander Kadakin.

Władimir Putin przyjedzie do Indii z oficjalną wizytą 11 grudnia na zaproszenie premiera kraju Narendra Modi. W sumie w trakcie wizyty planowane jest podpisanie około 15 umów o współpracy.

Offline

 

#6 2014-12-13 18:11:36

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Indie i zacieśnianie współpracy z Rosją

http://polish.ruvr.ru/2014_12_06/Modi-i … ziom-7701/

Modi i Putin wzniosą współpracę energetyczną na nowy poziom

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/06/1495869540/9flag_india_009.jpg
© Kolaż: Głos Rosji

Indyjskie media dopuszczają świadomy wyciek informacji o umowach, które będą podpisane podczas nadchodzącej wizyty prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina w New Delhi.

„Hindustan Times” poinformowała o planach zaproszenia Rosji do produkcji sprzętu dla elektrowni atomowej na bazie indyjskich kompanii. A agencja Press Trust of India zauważa możliwość podpisania innej umowy podczas indyjsko-rosyjskiego szczytu. A konkretnie: sprzedaży przez Rosnieft udziału w złożu Wankor w Kraju Krasnojarskim indyjskiej państwowej kompanii naftowo-gazowej ONGC.

Na szczycie planuje się podpisanie 15 porozumień. Najważniejsze z nich – w zakresie technologii, energetyki i finansów. Między innymi, o lokalizacji w Indiach produkcji sprzętu w dziedzinie nawigacji satelitarnej. U podstaw tego projektu leży inicjatywa Narendry Modi „Produkujcie w Indiach”.

Ta inicjatywa, zdaniem Antona Chłopkowa, dyrektora Centrum Energetyki i Bezpieczeństwa, stała się impulsem do zaproszenia Rosji do produkowania w Indiach wiele z tego, co jest konieczne dla elektrowni atomowej Kudankulam, która budowana jest z pomocą rosyjskich specjalistów.

Rosja i Indie kilka lat omawiały możliwości dodatkowej lokalizacji produkcji sprzętu dla reaktorów atomowych na terytorium Indii. Chodzi o to, aby indyjskie kompanie mogły umacniać swój udział w projektach budowy elektrowni atomowej. Negocjacje trwają od dawna, podpisany został szereg memorandów o współpracy. Dlatego nie można wykluczyć, że właśnie te memoranda będą konwertowane w konkretne projekty. W Rosji wysokie są oczekiwania wobec współpracy z Indiami w zakresie budowy reaktorów. Podwyższenie lokalizacji produkcji sprzętu przez indyjskie kompanie zwiększy szanse rosyjskich dostawców oprzyrządowania atomowego dla elektrowni w Indiach na otrzymanie nowych kontraktów w zakresie przedstawienia usług jądrowych.

Transakcja sprzedaży 10% pakietu akcji złóż naftowych i gazowych Wankor między Rosnieft i kompanią ONGC może nie być jedyną podczas wizyty Władimira Putina w Indiach. Agencja Press Trust of India powołując się na źródła w rządzie indyjskim poinformowało o możliwości podpisania przez nie jeszcze jednego dokumentu. A konkretnie – memorandum o wzajemnym porozumieniu w zakresie kupna udziału w Jurubczeno-Tochomskim złożu na Syberii Wschodniej. Mowa o udziale 49%.

Indyjskie kompanie od dawna przypatrują się aktywom energetycznym w Rosji. Ale z różnych powodów rozmowy na razie się nie udają, zauważa ekspert Centrum Międzynarodowego Bezpieczeństwa IMEMO RAN Piotr Topyczkanow. Sankcje Zachodu wobec Rosji pomogły ruszyć ten problem z martwego punktu.

Dziś Rosja szuka nowych źródeł kapitału, nowych stron zainteresowanych inwestycjami. Tę kwestię rozpatruje się już od dawna i wreszcie pojawiła się możliwość pozytywnego jej rozpatrzenia. Rosja zgodziła się na przyciągnięcie Indii jako akcjonariusza przy eksploatacji złóż. Z radością przyjmiemy Indie. Dziękujemy mieszkańcom Indii, że odnoszą się do tego ze zrozumieniem i nie są obrażeni. Z pewnością chciałoby się, aby te warunki – sankcje Zachodu – stymulowały rozwój współpracy Rosji i Indii w innych sferach. W tych, w których „marynowaliśmy” Indie w ciągu kilku lat z różnych przyczyn.

Nie jest wykluczone, że podczas wizyty Władimira Putina wyjaśni się także kwestia udziału indyjskich kompanii jako akcjonariuszy zakładu wytwarzania LNG na Jamale. Mowa o kupnie-sprzedaży 10% udziału w projekcie Jamal LNG.

Offline

 

#7 2014-12-13 18:19:15

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Indie i zacieśnianie współpracy z Rosją

http://polish.ruvr.ru/2014_12_12/Rozwoj … aine-4263/

Rozwój stosunków Indii i Rosji drażni USA i Ukrainę

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/12/1498737066/2023-12-11T112535Z_1588847070_GM1EACB1HT402_RTRMADP_3_INDIA-RUSSIA-CRIMEA.JPG
© Foto: REUTERS/Anindito Mukherjee

Nieoficjalna wizyta premiera Krymu Siergieja Aksionowa w Indiach wywołała międzynarodowy skandal. Waszyngton zażądał od Delhi wyjaśnień, a prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oskarżył Indie o miłość do pieniędzy.

USA są bardzo niezadowolone z zachowania Indii. Mało tego, że podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Delhi zostały podpisane ważne umowy w sferze obrony, energetyki i inne, ale jeszcze przyjęto tam premiera rosyjskiej republiki Krym Siergiej Aksionowa. Pomiędzy Krymem i organizacją „Partnerstwo Indyjsko-Krymskie” zostało podpisane memorandum o wzajemnym zrozumieniu. Waszyngton nie mógł pohamować rozdrażnienia. „To może pogorszyć atmosferę w przeddzień spotkania premiera Narendry Modi i prezydenta USA Baracka Obamy w styczniu, gdy amerykański przywódca przyjedzie do Indii na obchody Dnia Republiki”, - ostrzegł Departament Stanu USA.

Ale Indie od początku nie popierały antyrosyjskich sankcji Zachodu i nie zamierzają polegać na jego opinii, kiedy i z kim prowadzić interesy, zaznacza członek komitetu do spraw międzynarodowych Rady Federacji Rosji Igor Morozow:

Premier Modi jest bardzo poważnym międzynarodowym politykiem, który stoi na czele kraju z ogromnym kapitałem ludzkim i przemysłowym. Jest to jedna z największych gospodarek świata. I oczywiście Indie są partnerem Rosji w BRICS, rozwijają swoje relacje z nią bez względu na stanowisko Zachodu, w tym Stanów Zjednoczonych. Co do podróży premiera Krymu Siergieja Aksionowa, to Krym jest podmiotem federacji, który znajduje się w ramach jednolitej gospodarczej i politycznej przestrzeni Rosji. To, że gubernator podmiotu Federacji Rosyjskiej udał się do Indii jest powszechną praktyką. Z prezydentem, z premierem zawsze wyjeżdżają gubernatorzy. Indie wraz z Chinami i Rosją opowiadają się na rzecz tworzenia wielobiegunowego świata. Ale jest to coś, czego Amerykanie na razie nie rozumieją. Co dopiero mówić o Ukrainie.

Przedstawiciel Krymu Siergiej Aksionow nie uczestniczył w oficjalnym programie wizyty prezydenta Rosji. Miał swój własny program. Na spotkaniu z indyjskimi przedstawicielami biznesu przedstawił on główne kierunki, w których Indie i Republika Krymu mogą rozwijać współpracę. Jest to turystyka, przetwórstwo rolne, produkcja leków, eksport żywności, sfera wysokich technologii. Indie nie ukrywają swojego zainteresowania rozwojem stosunków z Krymem, zaznacza senator Igor Morozow:

Krym zamierza kształtować regionalną gospodarkę w oparciu o innowacyjne technologie. Indie są obecnie na torze świata innowacji. Są to zarówno technologie IT, jak i biznes farmakologiczny. Pod względem preparatów innowacyjnych Indie zajmują jedno z pierwszych miejsc na świecie. I o ile wiem Hindusi są gotowi do budowy fabryk farmaceutycznych na Krymie.

Owocna wizyta Aksionowa rozgniewała prezydenta Ukrainy. Petro Poroszenko oskarżył nawet Indie o nadmierne zwracanie uwagi na pieniądze. Najwyraźniej rosyjsko-indyjska, a w szczególności krymsko-indyjska współpraca zapowiada tak znaczące zyski dla obu stron, że miliarder, „król czekolady” i magnat medialny, prezydent kraju-bankruta Petro Poroszenko nie mógł godnie przyjąć tej informacji.

Offline

 

#8 2014-12-13 18:23:02

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Indie i zacieśnianie współpracy z Rosją

http://polish.ruvr.ru/2014_12_13/Rosja- … osie-6393/

Rosja i Indie – partnerzy i konkurenci w kosmosie

http://cdn.ruvr.ru/2014/12/13/1498768221/9Fotolia_62548259_Subscription_XL.jpg
© Foto: Fotolia/Sergey Nivens

Indie rozpatrują możliwość startu drugiej misji na Marsa w 2018 roku. O tym powiedział szef Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych Koppillil Radhakrishnan w przededniu indyjsko-rosyjskiego szczytu w New Delhi.

Współpraca w kosmosie była jednym z głównych tematów rozmów prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i premiera Indii Narendry Modi w dniach 11-12 grudnia w ramach wizyty rosyjskiego prezydenta w Indiach.

We wrześniu Indie zrealizowały pierwszą pomyślną misję na Marsa. Jednocześnie jako pierwszej udało się jej wynieść aparat kosmiczny na orbitę Marsa w pierwszym podejściu. To dobry sposób na współpracę z Rosją, która także ma swój program marsjański, uważają rosyjscy eksperci. Jednocześnie oba państwa na razie pozostają raczej konkurentami niż partnerami w organizacji pilotowanej ekspedycji na Marsa, uważa akademik Rosyjskiej Akademii Kosmonautyki im. Ciołkowskiego Aleksander Żelezniakow:

Trudno na razie powiedzieć, kto będzie pierwszy, wszyscy do tego dążą. Na pewno Indie mają również ambitne plany, aby wylądować na Marsie i wysadzić tam swojego kosmonautę. Czy uda im się to jako pierwszym czy nie, za wcześnie jest jeszcze, aby o tym mówić. Ale sukcesy odnoszą.

Są dziedziny, w których współpraca Rosji i Indii w kosmosie jest najbardziej realna, uważa Igor Marynin, redaktor naczelny pisma „Nowosti Kosmonautyki”:

Najbardziej efektywny kierunek to system globalnej nawigacji. Indie są wielkie pod względem powierzchni. Górski teren nie pozwala na budowanie wszędzie naziemnych stacji dla łączności komórkowej. Dlatego nawigacja satelitarna jest dla Indii bardzo ważna. Możliwe, że Rosja także zaproponuje włączyć indyjskiego kosmonautę w skład załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach rosyjskiego limitu.

Kosmonautyka załogowa to bardzo perspektywiczna sfera współpracy, uważa także Aleksander Żelezniakow. Między innymi zwrócił on uwagę na to, że w grudniu w Indiach zaplanowano pierwszy test – wyprowadzenie powracającego aparatu kosmicznego w kosmos i wypróbowanie w atmosferze termoochronnego ekranu oraz ocenę cieplnych i termodynamicznych obciążeń przy wchodzeniu w atmosferę:

W tym przypadku Rosja, dysponująca odpowiednim doświadczeniem, byłaby dla Indii przydatna. Nie mogę powiedzieć, na ile Hindusi nastawieni są na współpracę z nami właśnie w sferze kosmonautyki załogowej, ale jeśli skorzystają oni z tego, to będzie dla nas interesujące, a dla nich przydatne.

W Rosji zwrócono uwagę na plany Indii w zakresie wejścia na rynek komercyjnych startów ciężkich satelitów na rakietach nośnych serii GSLV. Aleksander Żelezniakow ocenia ich szanse z ostrożnym optymizmem:

Jeśli mowa o potencjale, to na razie Indie w zakresie komercyjnego wykorzystania swoich nośników są nieco w tyle za Rosją, za Europejską Agencja Kosmiczną i za Chinami. Niemniej jednak, dysponują one możliwością wyprowadzania satelitów na orbitę okołoziemska. Dążą do podboju rynku, a przynajmniej do przeniknięcia na rynek. Jednak w zakresie wyprowadzania ciężkich aparatów na orbitę okołoziemską szanse Indii oceniam niezbyt wysoko. Rynek jest już podzielony, pojawienie się nowego operatora kosmicznych startów w tym klubie nie będzie mile widziane. I te kompanie, które korzystają z tego typu usług Rosji i Europejskiej Agencji Kosmicznej powinny przekonać się o niezawodności i możliwości indyjskich nośników. Zatem, jeśli nawet Indie wejdą na rynek, to dojdzie do tego niezbyt szybko.

Jednocześnie Indie pomyślnie przeprowadzają starty kosmiczne na rakiecie nośnej serii PSLV, przeznaczonej dla wyprowadzania niewielkich satelitów na orbitę polarną. Te rakiety nośne wyprowadziły na orbitę 40 zagranicznych satelitów.

Offline

 
Liczniki na bloga LICZNIK ODWIEDZIN

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.superskuter.pun.pl www.ww2pbf.pun.pl www.sasuke.pun.pl www.avarone.pun.pl www.nidapinczow.pun.pl