Ogłoszenie

UWAGA! Dzisiaj tzn. 2014.10.10 zostaje otwarte nowe forum "Sprawy Polskie".

#1 2014-10-19 11:41:32

 przemex

Moderator

Punktów :   

Rosja i Chiny w dalszym ciągu zacieśniają współpracę.

http://polish.ruvr.ru/2014_10_19/Czy-Ro … czna-5957/

Czy Rosja i Chiny wspólnie stworzą tarczę kosmiczną?

http://cdn.ruvr.ru/2014/10/19/1493796392/9russia-china.jpg
© Kolaż: Głos Rosji

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu niedawno ogłosił, że priorytetowym kierunkiem rozwoju rosyjskich sił strategicznych będzie stworzenie Wspólnego Systemu Kosmicznego - nowego systemu ostrzegania przed atakiem rakietowym. System ostrzegania w obecnych warunkach jest jednym z najbardziej perspektywicznych kierunków wojskowo-technicznej współpracy Rosji i Chin – uważają eksperci.

Rosyjski system będzie składać się z satelitów nowej generacji, a także sieci chronionych punktów dowodzenia, poddających obróbce informacje otrzymywane z orbity. Zastąpi on sieć przestarzałych satelitów systemu „Oko-1", mających krótki czas działania i niezadawalające właściwości. W ostatnich latach ten system poddawany był krytyce ze strony rosyjskich urzędników.

Oczekuje się, że Wspólny System Kosmiczny będzie w stanie rejestrować nie tylko starty międzykontynentalnych rakiet balistycznych, ale również starty rakiet operatywno-taktycznych. W ten sposób, stanie się on nie tylko czynnikiem strategicznego bezpieczeństwa, ale i będzie mógł dostarczać cenne informacje dowodzeniu wojsk podczas lokalnych konfliktów. Satelity Wspólnego Systemu Kosmicznego będą mieć dłuższy okres działania w porównaniu z aparatami poprzedniego pokolenia.

Na razie nie wiadomo, z ilu satelitów będzie składać się nowa grupa. Pracę starego systemu zapewniało do siedmiu satelitów na orbicie geostacjonarnej i do czterech na wysokiej orbicie eliptycznej. Mowa z pewnością o dość drogim systemie, zarówno z punktu widzenia jego stworzenia, jak i późniejszego utrzymania oraz eksploatacji.

Chiny także stykają się z problemem stworzenia dobrego systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym. Jego znaczenie wzrośnie w miarę, jak Chiny tworzyć będą jakościowo nowe, ruchome i efektywne strategiczne siły jądrowe, w razie konieczności zdolne do odwetowego uderzenia. Chiny zmuszone są uwzględniać nie tylko zagrożenie ze strony Stanów Zjednoczonych, ale i pojawienie się nowoczesnych rakiet średniego zasięgu w poszczególnych państwach. Pekin już próbuje stworzyć silny system tarczy antyrakietowej i już przeprowadził testy kompleksów rakietowych zdolnych do przechwycenia celów na środkowym oraz końcowym odcinku trajektorii. Jednocześnie realizowany jest cały szereg programów stworzenia broni przeciwsatelitarnej.

Widać, że możliwości chińskiego systemu nie odpowiadają ani poziomowi rozwoju narodowych strategicznych sił jądrowych, ani poziomowi osiągniętych sukcesów w opracowaniu systemów tarczy antyrakietowej i broni przeciwsatelitarnej.

Jednocześnie Rosja nie tylko aktywnie zajmuje się budową satelitarnego systemu wczesnego ostrzegania, ale i rozwojem systemu naziemnych stacji radarowych dalekiego zasięgu, takich jak najnowsze stacje systemu „Woroneż".

W ten sposób system ostrzegania przed atakiem rakietowym w obecnych warunkach staje się jednym z najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju wspólnej, dwustronnej współpracy wojskowo-technicznej. Mowa może być nie tylko o dostawach sprzętu oraz przekazaniu rosyjskich technologii Chinom. Możliwe jest także stworzenie wspólnego systemu, co będzie świadectwem nowego poziomu dwustronnego partnerstwa strategicznego.

Offline

 

#2 2014-10-19 12:44:40

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Rosja i Chiny w dalszym ciągu zacieśniają współpracę.

http://polish.ruvr.ru/2014_10_17/Chiny- … wine-3837/

Chiny będą kupować od Rosji zboże i sprzedawać wieprzowinę

http://cdn.ruvr.ru/2014/10/17/1493728896/34151544_c436f18987_o.jpg
© Foto: Flickr.com/Rae Allen/cc-by-nc-sa 3.0

Rosja i Chiny rozważają kwestię zniesienia wzajemnego zakazu dostaw niektórych rodzajów żywności. Poinformował o tym rosyjski przedstawiciel handlowy w Chinach Aleksiej Gruzdew. Według niego, ograniczenia rosyjskiego eksportu do Chin zbóż i niektórych innych produktów są natury technicznej, a ich zniesienie zależy jedynie od pokonania wielu formalności.

Rosyjski przedstawiciel handlowy w Chinach przypomniał, że Rosja nie dostarcza zboża do Chin od połowy lat 90., kiedy rząd nałożył zakaz importu zboża z wielu krajów ze względu na niezgodność z chińskimi normami sanitarnymi. Teraz rosyjskie zboże odpowiada chińskim wymogom, dodatkowo Rossielchoznadzor gwarantuje jego bezpieczeństwo. Rosja z kolei zatrzymała dostawy chińskich produktów mlecznych. Miało to miejsce w 2008 roku, kiedy w chińskich mieszankach mlecznych stwierdzono melaminę, od której w samych Chinach ucierpiało ponad 6 tysięcy dzieci.

Dialog spożywczy między Rosją a Chinami zaczął nabierać tempa tego lata po wprowadzeniu przez Moskwę zakazu importu żywności z krajów, które wprowadziły antyrosyjskie sankcje w związku z sytuacją na Ukrainie. Zgodnie z decyzją rosyjskiego rządu zakazano importu mięsa i produktów mlecznych oraz owoców i warzyw.

Pierwszy krok naprzeciw sobie Rosja i Chiny już zrobiły. W zeszłym miesiącu Rosja zniosła embargo na import chińskiej wieprzowiny. Rossielchoznadzor dał „zielone światło” dla czterech głównych chińskich firm. Kolejnych 8 producentów oczekuje na decyzję rosyjskich inspektorów, informuje prezesa Rosyjskiego Związku Zbożowego Arkadij Złoczewski:

Chiny są największym na świecie producentem wieprzowiny. Są tam różne firmy - zarówno nowoczesne, jak i przestarzałe. Naszym zadaniem jest wybranie najlepszych. Tym teraz zajmuje się również Rossielchoznadzor. Jednak import chińskiej wieprzowiny do Rosji jest zjawiskiem przejściowym, tak długo, dopóki nie zwiększymy własnej produkcji. Zwłaszcza, że procedury logistyczne „zjadają” korzyści ekonomiczne dostaw chińskiej wieprzowiny do europejskiej części Rosji. Jak tylko próżnia powstała po wprowadzeniu ograniczeń w dostawach mięsa do Rosji zostanie wypełniona przez własną produkcję, dostawy z Chin będą nieuzasadnione.

Popyt na rynku wieprzowiny w Rosji w 2013 roku wyniósł 3,7 miliona ton, z czego nieco ponad 16% przypadło na import, w tym 12% z krajów, które wprowadziły antyrosyjskie sankcje.

Chiny, jako kraj o największej populacji, potrzebują zboża. Jeszcze latem chińscy biznesmeni zwrócili się do rządu z prośbą o przydzielenie limitu na import rosyjskiego zboża i rzepaku. W Mandżurii oddano do użytku zakład przetwarzania rzepaku z Rosji.

Korzystne perspektywy zapowiada jeszcze jeden kierunek - tranzyt chińskich produktów spożywczych przez rosyjskie porty na Dalekim Wschodzie. Teraz wiele rodzajów towarów wytwarzanych w północno-wschodniej części Chin jest eksportowanych z portu Dalian. Natomiast rosyjski port Zarubino znajduje się 3 razy bliżej. Nawiasem mówiąc, rosyjska grupa Summa, do której należy Zarubino, już zawarła umowy z trzema chińskimi firmami co do przeładunku 17 milionów ton towarów przez ten port. Umowy zostały podpisane z firmą zbożową w prowincji Jilin na 10 milionów ton ładunków rocznie, z firmą „Henda” na przeładunek 5 milionów ton, a także z produkcją montażową Volkswagena na import do 1 miliona pojazdów i 40 tysięcy TEU z częściami. W tym kierunku terminal Zarubino jest w stanie konkurować z koleją: transport jednego kontenera drogą morską będzie kosztować 250 dolarów taniej niż drogą lądową.

Zdaniem ekspertów problemy techniczne eksportu rosyjskiej żywności do Chin i chińskiej do Rosji zostaną usunięte do końca tego roku.

Offline

 

#3 2014-11-14 21:15:11

 przemex

Moderator

Punktów :   

Re: Rosja i Chiny w dalszym ciągu zacieśniają współpracę.

http://polish.ruvr.ru/2014_11_14/Rosja- … yjna-9735/

Rosja i Chiny tworzą wspólną przestrzeń nawigacyjną

http://cdn.ruvr.ru/2014/11/14/1495744380/9RIAN_02293988.HR.ru.jpg
© Foto: RIA Novosti/Sergey Pyatakov

Rosja i Chiny zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń nawigacyjną. Dużym projektem technologicznym zajmie się wspólne przedsięwzięcie. Stworzą je Chińska Północna Korporacja Przemysłowa (Norinco) i rosyjskie niekomercyjne partnerstwo GLONASS. Decyzję o utworzeniu wspólnego przedsięwzięcia podjęto w Zhuhai, gdzie odbywa się międzynarodowy salon aerokosmiczny.

Wspólny projekt ma już podstawę - systemy nawigacji GLONASS i Beidou. Spółka joint venture będzie promować wspólne technologie nawigacji satelitarnej w oparciu o nie. Spółka będzie miała swoje centrum wdrażania wspólnego produktu w sferze cywilnej.

Integracja potencjału Rosji i Chin w dziedzinie nawigacji satelitarnej znacznie rozszerzy możliwości zastosowania zarówno GLONASS, jak i Beidou, zaznaczył wiceprezes niekomercyjnego partnerstwa GLONASS Jewgienij Bielanko:

Zarówno Beidou, jak i GLONASS są technologicznie niezależne. Z punktu widzenia konsumenta możliwość wykorzystania obu systemów zwiększa niezawodność pozycjonowania i jakość systemu nawigacyjnego. Ale z technicznego punktu widzenia GLONASS i Beidou nieźle wzajemnie się uzupełniają. GLONASS koncentruje się w dużej mierze na pokryciu regionów polarnych. Beidou ma zasięg nieco przesunięty w kierunku południowym. Jeśli wykorzystać nawigację na wspólnej konstelacji otrzymuje się po prostu doskonałą nawigację w obrębie całego globu.

Nowa spółka joint venture zjednoczy technologie nawigacji satelitarnej, aby połączyć rynki zbytu wspólnego produktu. W szczególności usług nawigacyjno-informacyjnych dla użytkowników pojazdów uczestniczących w transporcie transgranicznym. Dlatego partnerzy za najważniejszy cel uważają szerokie współdziałanie - wprowadzenie jednolitych standardów wzdłuż całego Jedwabnego Szlaku. Chiny aktywnie wspierają ten projekt. Jednolity obszar bezpieczeństwa w transporcie od Pacyfiku do Atlantyku to nie mit, przekonuje Jewgienij Bielanko:

To na pewno uda się, bo jest to obiektywna potrzeba biznesu, potrzeba rozwoju, a nie tylko decyzja polityczna. System nawigacyjno-informacyjny, w którym standardy i wymagania zostaną zharmonizowane, z pewnością powstanie. Europa i Rosja posiadają systemy nawigacyjno-informacyjne bezpieczeństwa w transporcie, które są między sobą zharmonizowane. W Rosji jest to ERA-GLONASS, który wchodzi do etapu przemysłowego od 1 stycznia 2015 roku. Europa posiada system eCall, który w najbliższych latach również wejdzie do eksploatacji. Kazachstan tworzy swój własny system. Jeśli w Chinach zostanie stworzony system, technologicznie kompatybilny z tymi trzema systemami, to będzie można mówić o jednolitym obszarze bezpieczeństwa na drogach od Europy do Chin. Czyli wzdłuż całego Jedwabnego Szlaku.

14 listopada na stronie internetowej Kremla poinformowano, że prezydent Rosji Władimir Putin polecił, aby zapewnić finansowanie funkcjonowania „ERA-GLONASS”.

Kontakty między Rosją i Chinami w dziedzinie nawigacji satelitarnej nasiliły się w ostatnich miesiącach. Szczególnie po wprowadzeniu przez zachodnie kraje sankcji technologicznych wobec rosyjskiego przemysłu obronnego i kosmicznego. Zwolnioną przez zagranicznych dostawców niszę zajęli chińscy producenci. Władze Chin zamierzają skorygować politykę eksportową dla ułatwienia technologicznego współdziałania z rosyjskimi partnerami.

Offline

 
Liczniki na bloga LICZNIK ODWIEDZIN

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.anzi2010.pun.pl www.orkan-mojecice.pun.pl www.technikgeodezji.pun.pl www.cryedcabal.pun.pl www.lenastarskailatoszek.pun.pl