Ogłoszenie

UWAGA! Dzisiaj tzn. 2014.10.10 zostaje otwarte nowe forum "Sprawy Polskie".

#1 2014-07-10 16:30:34

 przemex

Moderator

Punktów :   

Rosja - USA: wojny naftowe

Rosja – USA: wojna naftowa na początku XX wieku

http://cdn.ruvr.ru/2014/07/10/1506426051/9EN_00914031_3500_34.jpg

Walka o ropę naftową zawsze miała wielkie znaczenie zarówno dla Rosji, jak i innych wielkich mocarstw. Nie przypadkowo już sto lat temu Imperium Rosyjskie, podobnie jak współczesna Rosja, zajmowało pierwsze miejsce na świecie pod względem wydobycia ropy, wyprzedzając pod tym względem głównego konkurenta - Stany Zjednoczone.

Rozwój ropy w Rosji przed XX wiekiem był skupiony na Półwyspie Apszerońskim z centrum w Baku. Tam w 1897 roku założono towarzystwo przemysłu naftowego „Bracia Nobel”, które wkrótce przerodziło się w wielkiego monopolistę. Krótko przed tym paryski banku „Bracia Rothschild” wykupił Bakijskie Towarzystwo Naftowe i Handlowe, które zmieniło później nazwę na Kaspijsko-Czarnomorskie Towarzystwo Handlowe i Przemysłowe. Z początku Rothschildowie zajmowali się eksportem nafty, wkrótce zajmując pierwsze miejsce w tej sferze. Bakijska ropa naftowa niemal całkowicie była pod ich kontrolą. Jednocześnie w 1900 roku w Baku produkowano więcej ropy niż w całych Stanach Zjednoczonych, a w 1902 roku ponad połowa wydobywanej na świecie ropy pochodziła z Rosji.

Konkurencja ze strony rosyjskich eksporterów budziła zdecydowany sprzeciw korporacji Rockefellerów „Standard Oil”. Podjęli oni zdecydowane działania w celu walki z rosyjskim „niedźwiedziem energetycznym”, najpierw próbując przejąć kontrolę nad firmą Nobla, a następnie nad inną rosyjską firmą - Kaspijsko-Czarnomorskim Towarzystwem Rothschildów. Jednak umowa między tą korporacją i rosyjskimi producentami ropy nie doszła do skutku. Rząd carski był przeciwny takiemu porozumieniu i wprowadził kategoryczny zakaz na dopuszczenie do rosyjskiego biznesu naftowego jakiegokolwiek kapitału związanego z Rockefellerem. Należy wspomnieć, że rosyjski przemysł naftowy był pod stałą kontrolą carskich władz i jego rozwój był ściśle regulowany.

Na początku 1900 roku została zawarta umowa kartelowa pomiędzy firmą „Bracia Nobel” i stowarzyszeniem „Mazut” Rothschildów w sprawie połączenia wysiłków w eksporcie rosyjskiej nafty na rynek zagraniczny. „Nobmazut” skutecznie stał na drodze „Standard Oil”, który ze wszystkich sił starał się wejść na kaukaski rynek ropy. Pod koniec 1906 roku w przeciwieństwie do amerykańskiej ekspansji firmy Nobla i Rothschildów wysunęły projekt związku przemysłowców naftowych Rosji. Kontrolował on ceny i wielkości dostaw.

Walka między monopolami dotykała coraz to nowych krajów i regionów, w tym Daleki Wschód. Tutaj wydarzenia związane były z rosyjsko-amerykańskimi stosunkami na poziomie firm i rządów. Amerykański rząd popierał Rockefellerów próbując nie dopuścić do „dyskryminacji amerykańskiego handlu i amerykańskich interesów”. Podczas wojny rosyjsko-japońskiej w latach 1904-1905 pomimo formalnej neutralności, Stany Zjednoczone wspierały Japonię, zapewniając przeciwnikowi Rosji duży kredyt, co pozwoliło Japończykom na prowadzenie wojny o wiele dłużej, niż się tego spodziewało rosyjskie dowództwo. W tym samym czasie dla Rosji były zamknięte prawie wszystkie zagraniczne kredyty. Jedną z konsekwencji gospodarczych rosyjsko-japońskiej wojny był gwałtowny wzrost amerykańskiego eksportu ropy na Daleki Wschód.

Zamieszki i terror na bakijskich polach naftowych w sierpniu 1905 roku, zniszczenie ponad połowy wydajnych odwiertów i strajki robotników na całym Kaukazie doprowadziły do obniżenia wydobycia ropy w Baku do skrajnego minimum. Firmy naftowe poniosły znaczne straty. W 1995 roku genewskie Centrum Badań Przedsiębiorczości i Społeczeństwa w ten sposób oceniło te wydarzenia:

W latach 1901 i 1902 „Standard Oil” wykorzystał zamieszki w Rosji - szybko i skutecznie znów zdobył dla amerykańskiej nafty wschodnioazjatyckie rynki, utracone w walce z rosyjską ropą. Co do samego rosyjskiego przemysłu, to wynik był przerażający: dwie trzecie wszystkich platform wiertniczych zostało zniszczone, a eksport został zredukowany do zera.

Do walki z amerykańskim monopolem dołączyły także Niemcy, które pomagały Rosji w czasie wojny rosyjsko-japońskiej. W 1906 roku powstaje Europejski Związek Naftowy pod patronatem „Deutsche Bank”, którego członkiem stali się „Bracia Nobel”. Jak pisał w swoich wspomnieniach „Z mojej przeszłości” minister finansów Rosji Władimir Kokowcow, kwestia stworzenia europejskiego związku naftowego w przeciwwadze do „Standard Oil” była omawiana jako priorytet na spotkaniu rosyjskiego cara Mikołaja II z cesarzem Niemiec Wilhelmem II latem 1912 roku: „Cesarz Wilhelm podszedł do mnie i rozpoczął rozmowę na temat konieczności stworzenia europejskiego związku naftowego jako przeciwwagi dla amerykańskiego „Standard Oil”, łącząc w jedną powszechną organizację kraje produkujące ropę naftową - Rosję, Austrię (Galicję), Rumunię, i dać taki bodziec produkcji, który wyeliminowałby zależność Europy od Ameryki. Przypadkowo wiedziałem, że ten temat interesuje Wilhelma, ponieważ pół roku przed tym on na ten sam temat rozmawiał z Emanuelem Noblem, który przekazał mi w odpowiednim czasie treść tej rozmowy. Ten temat wchodził już wtedy w skład ogólnych myśli niemieckiego cesarza, wśród których był także pomysł o konieczności walki z Ameryką i obniżenia zależności Europy od niej. Rozmowa przybrała nadzwyczaj żywy charakter i wykroczyła nawet poza granice dozwolone przez nadworną etykietę”.

Ale wkrótce ten problem przestał mieć znaczenie w związku z wybuchem I wojny światowej ...

Offline

 
Liczniki na bloga LICZNIK ODWIEDZIN

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.mibmns.pun.pl www.tempusnostrumest.pun.pl www.pandanda.pun.pl www.simr201019.pun.pl www.pedagogika-pop.pun.pl